banner2

Dünya Türkiye ve Yunanistan'ı konuşuyor: Çığır açacak bir anlaşma

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın yasadışı göç ve sınır güvenliği konularında Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Dimitris Keridis ile Whatsapp grupları üzerinden iletişimde olduklarını açıklaması İngiliz Guardian gazetesinin dikkatini çekti. Gazete, iki ülke arasındaki iletişimi 'beklenmedik bir gelişme' olarak değerlendirdi ve 'Resmi olmasa da çığır açacak bir adım' ifadesini kullandı.

Dünya 29.09.2023, 09:12 29.09.2023, 09:37
Abone ol
Dünya Türkiye ve Yunanistan'ı konuşuyor: Çığır açacak bir anlaşma

Avrupa 2015 yılından bu yana en büyük göç dalgası ile karşı karşıya. Düzensiz göçmen akınında yaşanan artış bu yıl Avrupa'nın bir numaralı sorunu haline gelmiş durumda. Bu nedenden dolayı Batı, alarma geçmiş durumda. Dün Göç ve İltica Anlaşması'na ilişkin devam eden müzakereleri değerlendirmek için Brüksel'de toplanan AB ülkelerinin içişleri bakanları masadan elleri boş kalkarken Türkiye ile Yunanistan arasında başlayan yakınlaşma dünya medyasının dikkat çekti.

Türkiye ve Yunanistan arasındaki yakınlaşmaya dikkat şeken İngiliz Guardian "AB üyesi ülkeler Brüksel'de bir göç anlaşmasına varamazken, bloğun dış sınırlarında kalan Yunanistan ve Türkiye'nin resmi olmasa da çığır açacak bir adım attı" diyen gazete anlaşmayı 'beklenmedik bir gelişme' olarak değerlendirdi.

TÜRKİYE VE YUNANİSTAN ARASINDA WHATSAPP GRUBU

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın geçtiğimiz gün yaptığı açıklamalara vurgu yapan İngiliz gazetesi, İki ülkenin bakanları ve üst düzey yetkililerinin bir 'WhatsApp grubu' kurduklarına dikkat çekti. Gazete ayrıca Bakan Yerlikaya'nın sözlerine yer verdi;

"Karadan bizden oraya, oradan bize düzensiz göçmen verilmeyecek. Denizde de ülkelerin sahil güvenlikleri görüşüyor. Kara sınırı sıkı tutulunca denize yoğunlaşma olacağını düşünüyoruz, orada da işbirliğini geliştireceğiz."

ÖN ANLAŞMANIN İLK İŞARETLERİ

Yunanistan'ın göçmen akını konusunda Türkiye ile bir anlaşma imzalamak istediği günlerdir konuşulan bir konu. Yunan basını Göç ve İltica Bakanı Dimitris Keridis'in de bizzat bahsettiği anlaşma için Yunan yetkililerin oldukça istekli olduğunu vurguladı. Ethnos gazetesi de Bakan Yerlikaya'nın sözlerini ve iki bakanın WhatsApp üzerinden doğrudan iletişime geçmesini 'ön anlaşmanın ilk işaretleri' olarak değerlendirdi.

YUNANİSTAN'DAN TÜRKİYE'YE GÖÇ KONUSUNDA 3 ŞART

Yunanistan'ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini ise geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir analizde Atina'nın Ankara'dan üç istediği olduğunu yazmıştı. Söz konusu isteklerin gerçekleşmesi durumunda Yunan yetkililerin Schengen bölgesine seyahat eden Türk vatandaşları için vize zorunluluğunun tamamen kaldırılması olmasa bile gevşetilmesi için Avrupa Birliği ile görüşmeye hazır olduğunu yazmıştı.

Gazete Atina'nın 3 istediğini ise şöyle sıralamıştı;

-Yunanistan'a göçmen akışını engellemek için kara ve deniz sınırlarının daha iyi denetlemesi

-İnsan kaçakçılarına göz açtırılmaması

-Yunanistan'dan sınır dışı edilenlerin kabul edilmesi 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!