banner2

Dünya tersine döndü! Afrika ülkeleri Avrupa'ya gaz gönderiyor

Nijerya Petrol Kaynaklarından Sorumlu Devlet Bakanı Timipre Sylva, ülkesinin önümüzdeki kışa kadar Avrupa'ya daha fazla sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) gönderebileceklerini aktardı.

Dünya 08.09.2022, 17:16 08.09.2022, 18:06
Abone ol
Dünya tersine döndü! Afrika ülkeleri Avrupa'ya gaz gönderiyor

Nijerya Petrol Kaynaklarından Sorumlu Devlet Bakanı Timipre Sylva, İtalya'nın Milano kentinde düzenlenen Gastech 2022 konferansında güvenlik sorunları sebebiyle şu anda daha fazla gaz teslimatını geciktirdiğine dikkat çekerek, Nijerya'nın Cezayir üzerinden Avrupa'ya bir boru hattı inşa edeceğini bildirdi. 

ALTYAPI PROJESİ 10 MİLYAR DOLARA MAL OLACAK 

Nijerya'nın önümüzdeki kışa kadar Avrupa'ya daha fazla sıvılaştırılmış doğal gaz LNG'nin gönderebileceğini belirten Sylva, Nijerya'nın altyapıyı inşa etmek için yapılacak yatırımla ilgili nihai kararı yakında alacağını, projenin muhtemelen 10 milyar dolardan fazlaya mal olacağını kaydetti.

NİJERYA AVRUPA'YA GAZ GÖNDERİYOR 

Sylva, projeye yatırımın herkese açık olduğunu belirterek, "Nijerya ve Cezayir devlet petrol şirketleri bu sürece dahil olacak ve diğer özel yatırımcılar da ilgi gösterdi." dedi.

DÜNYADAKİ REZERVLERİN YÜZDE 3,1'İNE SAHİP

Tespit edilmiş petrol rezervleri yaklaşık 37 milyar varil olan Nijerya, dünyadaki rezervlerin yüzde 3,1'ine sahip.

Ham petrol üretiminde dünyanın ilk 15 ülkesi arasında bulunan Nijerya, dünyada en fazla petrol rezervine sahip 8. ülke ve petrol ihracatı bakımından da 6. sırada yer alıyor.

GÜNDE 1,5 MİLYON VARİLLİK ÜRETİM KAPASİTESİ VAR 

Ülkenin petrol yataklarının bulunduğu Rivers ve Delta bölgelerinde günde 1,5 milyon varilden fazla ham petrol üretimi yapılabileceği ancak silahlı grupların sabotajları, çatışmalar ve insan kaçırma gibi olaylar nedeniyle en az 500 bin varillik kapasitenin kullanılamadığı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!