banner2

Dünya Erdoğan'ı dilinden düşürmüyor! 'Recep Tayyip Erdoğan için sırada ne var?'

28 Mayı 2. tur cumhurbaşkanlığı seçimlerinde rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'na fark atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı medyasının manşetlerini süslemeye devam ediyor. Andrew Wilks imzalı analizde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İsveç'in NATO'ya üyelik onayı" ilk sırada.

Dünya 30.05.2023, 09:44 31.05.2023, 00:45
Abone ol
Dünya Erdoğan'ı dilinden düşürmüyor! 'Recep Tayyip Erdoğan için sırada ne var?'

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde kesin olmayan sonuçlara göre Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52.13'ünü Kılıçdaroğlu ise oyların 47.87'sini aldı. Bu sonuçlar dünya basınında geniş yer bulmaya devam ediyor. İşte dünyanın önde gelen gazetelerinin manşetleri...

GÜNDEM İSVEÇ'İN NATO ONAYI

Andrew Wilks imzalı analizde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni dönem koltuğuna oturur oturmaz karşılaşacağı en acil sorun olarak ekonomi ve enflasyon gösterildi. Batı dünyası ile ilişkilerde ise İsveç'in NATO'ya üyelik onayı, ilk sırada. Analize göre, Litvanya'da Temmuz ayında gerçekleşecek NATO zirvesi kritik önemde.

DÜNYA YENİ KABİNEYİ BEKLİYOR

Amerikan haber ajansı Bloomberg, 'Dünya Erdoğan'ın Türkiye'de politik değişiklik işaretini okumaya çalışıyor' diyor. Hafta sonuna kadar kabinenin açıklanmasının beklendiğini kaydeden Bloomberg'e konuşan ekonomistlere göre, özellikle bazı politikalarda değişiklik kaçınılmaz.

"BATI VE DOĞU ARASINDA"

Joe Biden'ın Erdoğan'ı tebrik için aramasını 'Türkiye Batı ve Doğu'nun arasında' başlığıyla sunan televizyon, Erdoğan Türkiye'sinin ikili masa oyununu sevdiği yorumunu yaptı. Athena Papakosta imzalı haberde, Katar, Macaristan ve Rusya'dan hızlı bir tebrik geldiği belirtildi, Batılı ülkelerin önümüzdeki beş yılda Erdoğan'ın izleyeceği politikalar nedeniyle derin bir endişe duyduğu savunuldu.

TEBRİK MEKTUPLARI

Yunan gazetesi, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou ile başbakan vekili Ioannis Sarmas'ın Erdoğan'a gönderdiği tebrik mektuplarını haberleştirdi.

YENİ DÖNEM BAŞLIKLARI

'Recep Tayyip Erdoğan için sırada ne var?' sorusunu soran haber televizyonu, ekonomik sarmal ve ayağa kaldırılmayı bekleyen deprem bölgesinin yeni dönemin başlıkları olacağını bildirdi.

ÖNCELİK ENFLASYON

Erdoğan'ın balkon konuşmasında sarf ettiği 'Yapabilirim' sözünü başlığına çeken Financial Times, kıdemli liderin seçimden sonra bir ekonomik hesaplaşmayla karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Finans gazetesine göre, Erdoğan yeni dönemde enflasyonun ele alınacağını ve yaşam maliyetlerindeki baskının 'önümüzdeki günlerin en acil konuları' olduğunu duyurdu.

F-16 SATIŞLARI

Yunan gazetesi To Vima, ABD lideri Joe Biden'ın Türk mevkidaşı Erdoğan'a tebrik telefonu açtığını belirtip, F-16 satışnının görüşmedeki muhtemel başlıklardan biri olduğunu yazdı.

"KARŞI KONULAMAZ"

Fransız gazetesi 'Erdoğan tarihi üçüncü dönemi kazanıyor' başlığını seçti, yüzde 52'ye ulaşan oy oranıyla Türk liderin ipi göğüslediğini kaydetti. Habere göre, birinci turda yüzde 49.5'te kalan Erdoğan'ın ikinci turu kazanması beklenen bir sonuçtu. Gazete, Erdoğan için 'karşı konulamaz' nitelemesini yaptı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!