banner2

Dünya Erdoğan'ın başarısını konuşuyor! Batı, Türkiye'ye daha çok bel bağlayacak

Rusya'nın askıya aldığı tahıl krizini çözerek dünyaya rahat bir nefes aldıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyada büyük ses getirdi. Insider'da Kit Gillet imzasıyla yayınlanan bir analizde Türkiye'nin krizdeki rolünün giderek daha önemli hale geldiğine dikkat çekildi.

Dünya 04.11.2022, 08:25 04.11.2022, 08:49
Abone ol

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ikna ederek tahıl koridorunu kurtaran ve dünyaya rahat bir nefes aldıran Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başarısı dünya basınında geniş yankı uyandırmaya devam ediyor. ABD merkezli Insider'da Kit Gillet imzasıyla yayınlanan bir analizde tahıl krinizi çözen Türkiye'nin rolünün giderek daha önemli hale geldiğine dikkat çekildi.

Yapılan analizde şu ifadelere yer verildi; "Türkiye Savaş nedeni ile Rusya'ya yaptırım uygulamayı reddetti ancak aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın sadece 24 Şubat'tan itibaren işgal ettiği Ukrayna topraklarını değil aynı zamanda Kırım'ı da gerçek sahiplerine vermesi gerektiğini belirtti. Türkiye, Erdoğan'ın kendisini Rusya ve Ukrayna arasındaki krizlerde giderek daha önemli bir bölgesel aktör olarak konumlandırmasıyla, tarafları aynı masaya getirebilecek az sayıdaki ülkelerden biri haline geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin ile görüştü

TAHIL ANLAŞMASI VE ESİR TAKASI

Türkiye dünya genelindeki açlık krizini önlemek için BM ile beraber tahıl anlaşmasına arabuluculuk yaptı. Ülke aynı zamanda Mart ayında gerçekleşen Rusya ve Ukrayna buluşmasına ev sahipliği yaptı ancak görüşmeler sonuca bağlanmadı. Erdoğan ayrıca Rusya'nın Azovstal çelik fabrikasından esir aldığı ve idam etmekle tehdit ettiği çok sayıda mahkumun esir takası ile serbest bırakılmasında da önemli bir rol oynadı.

Russia's President Vladimir Putin (L) shakes hands with his Turkey's counterpart Recep Tayyip Erdogan.

''BATI, TÜRKİYE'YE DAHA ÇOK BEL BAĞLAYACAK''

Erdoğan bu sene ülkesinde bir seçim yılına giriyor olsa bile uluslararası sahnedeki son gelişmeler, Batı'nın önümüzdeki dönemlerde Türkiye'ye daha fazla bel bağlamasına neden olabilir. Son aylardaki gelişmeleri izleyenler, Erdoğan'ın artan rolünün ve etkisinin giderek daha fazla farkına varıyor.

''ERDOĞAN'IN SIRRI NE?''

Karadeniz tahıl danışmanlık şirketi SovEcon'un Genel Müdürü Andrey Sizov Twitter'dan yaptığın açıklamada ''Putin üzerinde bu kadar etkili olmalarını beklemiyordum. Erdoğan'ın sırrının ne olduğunu gerçekten merak ediyorum" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!