Yandex Metrica

Dünya bu kayıtları konuşuyor: Küçük Mossad ajanı, homoseksüel komedyen, embesil Frodo!

Ukrayna'da Genelkurmay Başkanı Valeri Zalujni ile Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski arasında aylardır devam eden gerilim, Rus istihbaratının bazı konuşma kayıtlarını yayınlamasıyla farklı bir boyut kazandı. Kayıtlarda Zalujni'nin Zelenski'ye ağır hakaretlerle çeşitli lakaplar taktığı görülüyor.

Dünya

15.05.2024, 19:42

2023 Kasım'ında İngiliz The Economist dergisi için geniş bir makale kaleme alan ve savaşın çıkmaza girdiğini, ilerlemek için teknolojik sıçramanın şart olduğunu belirten Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeri Zalujni, o tarihten beri ülkesinin cumhurbaşkanı ile büyük bir kriz yaşıyor. 

Zalujni imzalı açıklamaların ABD ve Avrupa ülkelerinde Ukrayna'ya yönelik umutların kırılmasına yol açtığını düşünen Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski, başkanlık seçimlerinde favori adaylar arasında gösterilmeye başlanan ordu komutanıyla köprüleri attı. 

Zalujni, Kiev'de aylardır Zelenski ile toplantılara katılmıyor. İstifası istenen Zalujni'nin bu teklifi reddederek Zelenski'ye "Savaşın ortasında istifa etmem. Beni görevden al" dediği belirtiliyor. 

Image

Vladimir Zelenski ve Valeri Zalujni

Uçan Hollandalı Ege'de görüldü! Bu gemi suda mı havada mı? Uçan Hollandalı Ege'de görüldü! Bu gemi suda mı havada mı? Haberi Görüntüle

WP: ZELENSKI BEYAZ SARAY'A BAŞVURDU

29 Ocak'ta Ukrayna yönetimine yakın bazı Telegram kanalları Zalujni'nin görevden alındığını iddia etmiş ve yerlerine getirilecek isimler konusunda söylentiler ortaya atmıştı. Bu iddialar daha sonra yalanlandı ancak Amerikan Washington Post (WP) gazetesine konuşan Ukrayna kurmayları, Cumhurbaşkanı Zelenski'nin Valeri Zalujni'yi görevden alma konusunda ABD'lilere bilgi verdiğini kaydetti. 

WP'ye göre Beyaz Saray yönetimi, Zalujni'yi görevden uzaklaştırma planına itiraz etmedi. Tam bu esnada Rus basınında yayınlanan bazı kayıtlar ise Kiev'deki iç çekişmenin boyutlarını gözler önüne serdi. 

Image

Valeri Zalujni

Çığ altında kalmıştı! Kayıp dağcı tam 22 yıl sonra bulundu! Çığ altında kalmıştı! Kayıp dağcı tam 22 yıl sonra bulundu! Haberi Görüntüle

'O GERİZEKALIYA BÜTÜN ÜLKE GÜLÜYOR'

İddiaya göre Rus istihbaratı, Valeri Zalujni'nin bazı Ukraynalı subaylarla yaptığı telefon görüşmelerinin içeriğini elde etti. Konuşmalarda Zalujni'nin Cumhurbaşkanı Zelenski'ye taktığı lakaplar ve onun hakkında kullandığı nahoş ifadeler dikkat çekiyor. 

Kasım-Aralık 2023 döneminde Kara Kuvvetleri Komutanı Siriski ve Devlet Başkanı Danışmanı Mihaylo Podolyak ile telefon konuşmalarında Zalujni, Vladimir Zelenski hakkında şunları söylüyor:

-Bırak, mavi arabasına binip defolup gitsin.

-S.ktir et onu... Şimdi onunla konuşmak istemiyorum. Yine kafayı bulmuştur.

-Suratının halini gördün mü? O gerizekalıya bütün ülke gülüyor. 

Image

İsrail'in başkenti Tel Aviv'e İHA saldırısı: Çok sayıda ölü ve yaralılar var İsrail'in başkenti Tel Aviv'e İHA saldırısı: Çok sayıda ölü ve... Haberi Görüntüle

YUMURCAK, EMBESİL, FRODO...

Genelkurmay Başkanı Valeri Zalujni'nin Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski'ye taktığı bazı lakaplar ise şöyle:

-Homoseksüel Komedyen

-S.kik Komedyen

-Krivyi Rih Embesili

-Yumurcak

-Stuart Little (Komedi filmi karakteri)

-G.tten Bacak

-Ayakkabı

-Frodo

-Bir Buçuk

-Küçük Mossad Ajanı

-Kedicik

-Eşcinsel joker

Image

Habere Tepki Ver

2

0

1

0

0

1

1

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading