banner2

Dünya Bankası uyardı! 'Savaşın ekonomik etkisi yıllarca sürebilir'

Dünya Bankası yeni yayınladığı 'Ukrayna Savaşı'nın Emtia Piyasalarına Etkisi' isimli raporunda savaş sebebiyle ortaya çıkan gıda ve enerji fiyatlarındaki dalgalanmanın yıllarca sürebileceğini belirtti.

Dünya 27.04.2022, 12:45 27.04.2022, 13:08
Abone ol
Dünya Bankası uyardı! 'Savaşın ekonomik etkisi yıllarca sürebilir'

Dünya Bankası tarafından yayınlanan "Ukrayna Savaşı'nın Emtia Piyasalarına Etkisi" başlıklı raporda, savaşın emtia piyasalarını büyük şoka soktuğu, bunu küresel ticaret, üretim ve tüketim kalıplarını, 2024 yılına kadar tarihin en yüksek seviyelerinde tutacağı belirtildi. 

YILLARCA SÜREBİLİR 

Banka, söz konusu raporda, gıda ve enerji fiyat şoklarının yıllarca sürebileceğine dikkat çekildi. 

Raporda son 2 yılda enerji fiyatlarında yaşanan yükselişin '1973'teki petrol krizinden bu yana görülen en büyük artış' olduğu belirtildi. 

SON 5 YILIN ÇOK ÇOK ÜSTÜNDE 

Raporda emtia fiyatlarının son 5 yıllık ortalamanın üzerinde olacağı belirtilerek, savaşın daha devam etmesi ve yaptırımların artması durumunda fiyatların daha da kritik seviyeye ulaşacağı belirtildi. 

FİYATLAR DAHA ARTIŞ GÖSTERECEK

Petrol, doğalgaz ve kömürün oluşturduğu enerji emtia fiyat endeksinin bu yıl geçen yıla kıyasla yüzde 50,5 oranında yükseleceği, tarım ürünleri, metaller ve mineraller gibi enerji dışı emtia fiyatlarından endeksin ise yüzde 19,2 artmasının beklendiği bildirildi. 

1970'TEN BERİ EN BÜYÜK EMTİA ŞOKU 

Dünya Bankası Adil Büyüme, Finans ve Kurumlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Indermit Gill, rapora ilişkin değerlendirmesinde, bunun 1970'lerden bu yana yaşanan en büyük emtia şoku olduğunu söyledi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!