banner2

Drina Nehri çöplüğe döndü! Yüzeyi atıklarla kaplandı

Drina Nehri yüzen çöplüğe döndü. Nehrin yüzeyinde biriken çöp ve atıklar, Sırbistan ve Karadağ üzerinden Bosna Hersek'e geçiyor.

Dünya 24.01.2023, 17:15 24.01.2023, 17:54
Abone ol

Bosna Hersek, Sırbistan ve Karadağ'dan geçen ve kitaplara konu olan Drina Nehri yüzen çöplüğe dönüştü. Yüzeyi çöp ve atıklarla kaplanan nehir, içler acısı bir hal aldı. 

Bosna Hersek'in yanı sıra Sırbistan ve Karadağ'dan da geçen nehrin yüzeyinde son dönemde etkisini gösteren yağışların da etkisiyle tonlarca çöp ve plastik atık birikti. 

SIRBİSTAN ÜZERİNDEN BOSNA HERSEK'E GEÇİYOR

Visegrad Hidroelektrik Santrali yakınındaki bulunan nehrin yüzeyi her yıl yoğun yağışların ve karların erimesinin sonucunda çöplerle kaplanıyor ve bu çöpler Sırbistan ile Karadağ üzerinde Bosna Hersek tarafına geçiyor. 

'BU SORUN YILLARDIR DEVAM EDİYOR'

Visegrad Eko Centar Derneği Başkanı Dejan Furtula, Drina Nehri'ni kaplayan atıklar için şu şekilde konuştu:

Bunun bir açıklaması yok. Bu tam anlamıyla büyük bir ayıp. Bu sorun uzun yıllardır tekrar ediyor ancak son 2-3 yılda Visegrad'da görülen atık miktarı çok daha arttı.

DRİNA ÇÖPLÜĞE DÖNDÜ

Furtula, yetkilileri göreve çağırdı ve vatandaşların nehri çöplük olarak değerlendirmesi gerektiğine dikkat çekti. Furtula, ayrıca, nehirde plastik ve ağaç parçalarının yanı sıra tıbbi atıkların da görüldüğünü söyledi. Furtula sözlerine şu şekilde devam etti: 

Bu, kelimenin tam anlamıyla bir çevre felaketi. Sırbistan, Bosna Hersek ve Karadağ'ın, ortak bir plan yapacağını, Avrupa Birliği'nden yardım isteyeceğini umuyorum. Bu sorun bir an önce çözülmeli çünkü bu gerçekten hepimiz için utanç verici.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!