banner2

Dr. Felaket banka krizleri için yeni tehlikeyi işaret etti! 'Batamayacak kadar büyük ama kurtarılamayacak kadar da büyük'

Zenginlerin bankası olarak bilinen Credit Suisse, İsviçre Merkez Bankası'ndan 54 milyar dolara yakın borçlanacağını açıkladı. 'Dr. Felaket' olan bilinen Roubini yaptığı açıklamada Credit Suisse'in 'batamayacak kadar büyük ancak kurtarılamayacak kadar büyük' olduğunu belirtti.

Dünya 16.03.2023, 14:27 16.03.2023, 16:26
Abone ol
Dr. Felaket banka krizleri için yeni tehlikeyi işaret etti! 'Batamayacak kadar büyük ama kurtarılamayacak kadar da büyük'

FINMA ve SNB'den yapılan ortak açıklamada, ABD bankacılık sektöründeki son gelişmelerin, İsviçre kurumlarına doğrudan yayılma riskine dair göstergelerin olmadığı vurgulandı. 

LİKİDİTE GEREKSİNİMLERİNİ KARŞILIYOR 

Açıklamada, bu gerekliliklerin büyük krizlere ve şoklara karşı direnç sağladığına işaret edilerek, Credit Suisse'in yasal sermaye ve likidite gereksinimlerini karşıladığı ifade edildi.

Diğer yandan Credit Suisse'in borsa değeri ve borçlanma senetlerinin değerinin son günlerde piyasa tepkilerinden etkilendiği belirtilirken FINMA'nın banka ile temas halinde olduğu belirtildi. 

BAKANLIKLAR TEMASTA 

FINMA ve SNB'nin, gelişmeleri çok yakından takip ettiğinin altı çizilen açıklamada, finansal istikrarı sağlamak için Maliye Bakanlığı ile yakın temas halinde olunduğu kaydedildi.

FED'İN FAİZ KARARLARI ZARAR VERDİ 

JPMorgan Asset Management CIO’su Bob Michele, Credit Suisse’deki sorunları “buzdağının görünen yüzü” olarak değerlendirdi. Fed’in faiz artırım döngüsünün gecikmeli etkileri olduğuna ve bunun küresel ekonomi için daha geniş çaplı problemler yaratabileceğine işaret eden Michele, “Daha fazla sıkıntı olacak” diye konuştu.

'KURTARILAMAYACAK KADAR BÜYÜK'

Ayrıca, krizlerin bilen isim olarak bilinen ekonomist, Nouriel Roubini, Credit Suisse’in “batamayacak kadar büyük ancak kurtarılamayacak kadar büyük” olabileceğinden endişe duyduğunu söyledi. 

Roubini açıklamasında, 'Düzenleyici kurumların bir kurtarma planı oluşturacak kaynaklara sahip olup olmadığı belirsiz' sözlerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!