banner2

Donbass'ta apar topar referandum hazırlığı! Putin işgal ettiği toprakları kaybetmek istemiyor

Ukrayna'nın Donbass bölgesinde Rusya'nın işgali sonrası bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Luhansk'taki sözde cumhuriyetler Rusya ile bağlanmak için yasadışı bir referanduma gidiyor.

Dünya 20.09.2022, 15:22 20.09.2022, 16:41
Abone ol
Donbass'ta apar topar referandum hazırlığı! Putin işgal ettiği toprakları kaybetmek istemiyor

2014 yılında Kırım'ı işgal eden Rusya burada düzenlediği yasadışı referandum ile Kırım'ı topraklarına kattığını ilan etmiş, fakat bu işgal tüm dünya ülkeleri tarafından reddedilmişti. 

KIRIM'DAN SONRA SIRA DONBASS'A GELDİ 

Saldırılarına devam eden ve 24 Şubat'ta Ukrayna'nın tamamını işgal etmek için operasyon başlatan Rusya, aynı taktiği ülkenin doğusunda Rus destekli ayrılıkçı teröristler tarafından sözde devletlerin kurulduğu Donbass'ta uygulamayı planlıyor. 

DONETSK 4 KASIM GÜNÜ REFERANDUMA GİDİYOR 

Rus destekli ayrılıkçılar tarafından sözde cumhuriyetin kurulduğu Donetsk 4 Kasım günü Rusya'ya bağlanmak için yasadışı bir referandum düzenleyecek. 

LUHANSK'TA 23 EYLÜL'DE GİDİYOR 

Diğer yandan Luhansk'taki referandum ise 23-27 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Bu referandum kararlarının Ukrayna'nın Donbass'ta ilerlemeye başladığı dönemde yapılmasının Ukrayna'nın topraklarını geri almasından korkulduğu için yapıldığı düşünülüyor. 

Savaşta tekrar Ukrayna üstünlüğü ele geçirirken Putin, söz konusu 'özel operasyonun' tek amacının Donbass'ı ele geçirmek olduğunu açıklamıştı. 

Ukrayna ordusu kısa süre önce karşı taarruza geçerek Rus işgali altındaki İzyum'u ve Kupiansk'ı kurtarmıştı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!