Yandex Metrica

Doğu Avrupa işgal edilebilir! Financial Times: NATO'nun yeterli hava savunma sistemi yok

Doğu Avrupa işgal edilebilir! Financial Times: NATO'nun yeterli hava savunma sistemi yok

Financial Times'ın haberine göre, NATO'nun kendilerini koruyacak yeterli hava savunma sistemine sahip olmaması nedeniyle doğu ve orta Avrupa'daki ülkeler bir işgal sırasında savunmasız kalabilir.

Dünya

30.05.2024, 17:09

İlgili yayında NATO'nun savunma planları hakkında bilgisi olan kişilerin belirttiği gibi, İttifak üyeleri doğu boynuzunu büyük ölçekli saldırılardan korumak için gereken hava savunma yeteneklerinin %5'inden daha azına sahip. Üst düzey bir NATO diplomatı, füzelere ve hava saldırılarına karşı savunma yeteneğinin "Doğu Avrupa'yı işgalden koruma planının önemli bir parçası" olduğunu söyledi ve şunu ekledi: "Ve şu anda buna sahip değiliz".

İnsanlığın kaderini değişitrecek buluş! Deney farelerinde işe yaradı! Sıra insanlarda İnsanlığın kaderini değişitrecek buluş! Deney farelerinde işe yaradı! Sıra insanlarda Haberi Görüntüle

BAKANLAR TOPLANACAK

NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Avrupa savunmasının güçlendirilmesinin ana tema olacağı Temmuz ayında Washington'da yapılacak NATO liderleri zirvesine hazırlık amaçlı iki günlük görüşmeler için Perşembe günü Prag'da bir araya geliyor.

Bazı Avrupalı ​​liderler ve askeri yetkililer, Rusya'nın bu on yılın sonuna kadar bir NATO üyesi ülkeye saldırma yeteneğine sahip olabileceğini söyledi.

Şubat ayında Estonya istihbarat servisleri, "önümüzdeki yıllarda Estonya sınırı yakınındaki Rus kuvvetlerinde önemli bir artış" beklediklerini vurgulayarak, "Kremlin'in muhtemelen önümüzdeki on yıl içinde NATO ile olası bir çatışmayı beklediğini" ekledi.

Vur F-16'yı kap parayı! Moskova'dan dev kampanya: Savaş uçağı düşüren parayı cebe indirecek Vur F-16'yı kap parayı! Moskova'dan dev kampanya: Savaş uçağı düşüren... Haberi Görüntüle

PUTİN'İN TEHDİTLERİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Salı günü, Ukrayna'yı Rus topraklarına saldırı başlatmaya çağıran Avrupa ülkelerine Rusya'nın misilleme yapma olasılığını açık bıraktı.

“Sıradan NATO üyesi devletlerin, özellikle de Avrupa'daki ve özellikle küçük Avrupa ülkelerindeki yetkililerin neyin tehlikede olduğunu bilmesi gerekiyor. Ülkelerinin küçük ve yoğun nüfuslu olduğunu, Rusya topraklarının derinliklerine yapılacak saldırılardan bahsetmeden önce bu faktörü göz önünde bulundurmaları gerektiğini unutmayın. Putin gazetecilere verdiği demeçte, "Bu sonsuz gerilim ciddi sonuçlara yol açabilir" dedi.

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading