banner2

Doğal gaz krizine Türkiye çözümü! Avrupa alarm durumunda

Uzmanlar Türkiye'nin gerçekleştirdiği yatırımlarla kendi enerji güvenliğini sağlamanın yanı sıra Avrupa'nın ihtiyacı için de çözüm olabileceği konusunda görüş bildirdi.

Dünya 30.06.2022, 21:15
Abone ol
Doğal gaz krizine Türkiye çözümü! Avrupa alarm durumunda

Oxford Enerji Çalışmaları Enstitüsü Araştırma Görevlisi Gulmira Rzayeva, Avrupa'daki enerji krizi devam ederken Türkiye'nin sadece bir geçiş ülkesi değil aynı zamanda geliştirmeye müsait altyapıya sahip bir ülke olarak rolünün her geçen gün arttığını söyledi.

Rzayeva, piyasadaki doğal gaz kıtlığına dikkati çekerek, "Avrupa'ya doğal gaz ihracatını artırabilecek bir kaynak konumundaki Azerbaycan bu anlamda çok stratejik bir önem kazanıyor. Türkiye ise tüm bu gelişmelerin odağında, özellikle Güneydoğu Avrupa ülkelerinin Rus gazına bağımlılıklarından kurtulabilmeleri için kilit öneme sahip." ifadesini kullandı.

TÜRKİYE ÜZERİNDEN AVRUPA'YA KARA VE DENİZ YOLUYLA SEVK EDEBİLECEKLERİ ANLAMINA GELİYOR

Türkiye'nin yüksek bir LNG kapasitesine sahip olduğunu ve bu miktarın 2023'e kadar artırılacağına değinen Rzayeva, "Bu, Türkiye'deki yerli ve Avrupalı özel şirketlerin LNG dahil olmak üzere Azerbaycan'dan veya başka yerlerden ithal edebilecekleri gazı, Türkiye üzerinden Avrupa'ya kara ve deniz yoluyla sevk edebilecekleri anlamına geliyor." dedi.

Rzayeva, Türkiye'nin LNG'de yaklaşık 50 milyar metreküp yeniden gazlaştırma kapasitesine sahip olduğunu ifade ederek, bu miktarın Türkiye'nin yıllık gaz talebinin yaklaşık yüzde 90'ını oluşturduğunu kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!