banner2

Dixie'den sonra şimdi de Caldor yangını ABD ormanlarını küle çeviriyor

Kaliforniya batısındaki Dixie yangınını bir ay boyunca söndüremeyen ABD itfaiyesi şimdi de Caldor yangınıyla boğuşuyor. 600'den fazla ev ve işyeri şimdiden kullanılamaz halde.

Dünya 01.09.2021, 14:45 01.09.2021, 15:14
Abone ol

ABD batısında 500 bin dönümlük alanı küle çeviren Dixie yangını sonrası Kaliforniya'yı şimdi de 'Caldor' yangınları vuruyor. İtfaiye ekipleri, iki haftadan fazla süredir devam eden alevlere müdahalade yetersiz kaldı. 600'den fazla ev ve işyeri kullanılamaz hale gelirken alevlerin 20 binden fazla konutu yakma tehlikesi bulunuyor. 

Felaketi önlemek için sahada 15 binden fazla itfaiye görevlisinin çalıştığı belirtiliyor ancak müdahaleler yangının genişlemesini önlemeye yetmedi. 

Caldor yangınının eyaletin kuzey ve güneyinde ilerlediğini açıklayan yetkililer, turistik Güney Tahoe Gölü çevresindeki yerleşim yerleri için tahliye kararı verdi. Yangın bölgesinden kaçışan Amerikalılar yollarda trafik yoğunluğu oluşturdu. 

California Ormancılık ve Yangın Koruma Departmanı Direktörü Thom Porter, California'da daha önce hiç görülmemiş yangınlar olduğunu söyledi.

Bölge genelinde acil durum ilan edildi. Nevada eyaletinin Douglas bölgesi halkı için de her an evlerini terk etmeye hazır olmaları uyarısı yapıldı. Kaliforniya ve Nevade eyaletlerinde ormana girişler 17 Eylül tarihine dek yasaklandı. 

ABD batısında 14 Temmuz'da başlayan Dixie yangını da geniş ölçekte tahribata yol açmış, alevler eyalet teşkilatını çaresiz bırakmıştı. Dixie yangınında 500 bin dönüm ormanlık alanla birlikte tarihi kasaba Greenville de küle dönüşmüştü. 

ABD Ulusal Kurumlar Arası Yangın Merkezi, bu yılın başından beri ülke genelinde çıkan 37 binden fazla yangında 3 milyon dönümü aşkın alanın kül olduğunu açıklamıştı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!