banner2

Disney’e LGBT cezası: Eğlence merkezinin özerk statüsü kaldırıldı

ABD'nin Florida eyaleti Temsilciler Meclisi, ünlü eğlence merkezi Walt Disney World’un özel yönetim ayrıcalığını sonlandırarak "özerkliğini" feshetti. Basında çıkan haberlere göre, gerekçe olarak şirketin, eyaletteki LGBT politikalarına yönelik eleştirileri gösterildi.

Dünya 22.04.2022, 00:38 22.04.2022, 03:15
Abone ol
Disney’e LGBT cezası: Eğlence merkezinin özerk statüsü kaldırıldı

50 yılı aşkın süredir 'özerk' statüyle Florida eyaletinde bulunan Walt Disney World’un özel statüsü feshedildi.

ABD'de Florida Temsilciler Meclisi, 50 yılı aşkın süredir 'özerk' statüyle eyalette bulunan Walt Disney World’un özel yönetim ayrıcalığını feshedecek yasa tasarısına onay verdi

Tasarının Florida Valisi Ron DeSantis tarafından onaylanması halinde, turistlerin uğrak yeri olan eğlence şirketinin bulunduğu alanın planlama yetkisinin elinden alınacağı ve eyalete daha fazla vergi ödemek zorunda kalacağı belirtildi.

ABD'nin Florida eyaleti okullarda ‘cinsel yönelim’ ve ‘toplumsal cinsiyet’ öğretilmesini yasakladı. Walt Disney World bu uygulamaya tepki gösterdi.

Florida eyaleti de Disney’in vergi ödemeyen ünlü Disneyland özerk bölge statüsünü kaldırarak cezalandırdı.

1967 YILINDA KURULDU

Walt Disney World ise 1967 yılındaki kuruluşunda kendilerine sağlanan özerkliğin feshedilmesi ile şirketin ve yatırımlarının nasıl etkileneceği konusunda bir açıklama yapmadı. Şirket, 80 bin kişiye sağladığı istihdamla bu alanda eyaletteki en büyük özel şirket.

Vali DeSantis’in tasarıyı imzalamasından sonra Walt Disney World’un özerkliğinin Haziran 2023’te sona ereceği kaydedildi.

SEBEBİ LGBT ELEŞTİRİSİ Mİ?

ABD medyasında çıkan haberlerde, şirketin, eyaletteki LGBT politikalarına yönelik eleştirileri ve Demokratları desteklemesi üzerine eyaletin Cumhuriyetçi yönetimi ile aralarının açıldığı şeklinde yorumlara yer verildi.

1960’larda Reedy Creek İyileştirme Bölgesi olarak bilinen 27 bin dönümlük alana, arazinin planlama ve geliştirilmesi konusunda kendilerine sağlanan ayrıcalık ile kurulan Walt Disney World eğlence merkezi, kendi altyapı hizmetlerini ve yangından korunma gibi acil durum hizmetlerini sağlama yetkisi de dahil olmak üzere birçok özel yetkiye sahip.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!