banner2

Dışişlerinden Ukrayna'daki referanduma açıklama: Endişe duymaktayız

Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesi yönündeki girişimlere ilişkin açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, "Ukrayna'nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesi yönündeki girişimlerden endişe duymaktayız. Bu tür gayrı meşru oldubittiler, uluslararası toplum tarafından tanınmayacaktır." denildi.

Dünya 21.09.2022, 22:16 21.09.2022, 22:32
Abone ol
Dışişlerinden Ukrayna'daki referanduma açıklama: Endişe duymaktayız

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinde, Rusya'ya bağlanmak için 23-27 Eylül'de referandum yapılması için karar alınmıştı.

Gelişmelere ilişkin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye'nin karardan duyduğu endişe dile getirildi.

DIŞİŞLERİ'NDEN KRİTİK REFERANDUM AÇIKLAMASI 

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Ukrayna'nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesi yönündeki girişimlerden endişe duymaktayız.

Bu tür gayrı meşru oldubittiler, uluslararası toplum tarafından tanınmayacaktır. Aksine, diplomatik sürecin canlandırılması çabalarını zora sokacak ve istikrarsızlığın derinleşmesine yol açacaktır.

Bu vesileyle 2014'te Kırım'ın yasadışı ilhakından bu yana vurgulamakta olduğumuz, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine yönelik desteğimizi yineliyor, süregiden savaşın sözkonusu hedef temelinde barışçıl müzakereler yoluyla çözümü için gereken her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu yineliyoruz."

.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!