banner2

Devasa hastaneler neyin hazırlığı? 87 bin kişilik karantina merkezi kurdular

Sıfır Kovid politikası gereği milyonlarca Çinlinin hayatını cehenneme çeviren Pekin yönetimi, Guangzhou'da 87 bin kişilik dev bir karantina kampı kurdu. Önlemlerden bıkan halk ise sokağa döküldü.

Dünya 25.11.2022, 19:53
Abone ol

Çin'de koronavirüse karşı önlemler paranoya halini aldı. Geçtiğimiz günlerdeki ölçümlerde Şanghay'da 86 ve Pekin'de 1860 kişide tespit edilen Kovid-19 virüsü Guangzhou'da 7 bin 500'ü aşkın kişide çıkınca yönetim burayı adeta cezaevine çevirdi.

Tam kapanma kararının alındığı yaklaşık 4 milyonluk kentte halk, önlemlerden bunaldığından ötürü patlama noktasına geldi.

Guangdong eyaletinin merkezi olan Guangzhou'da binlerce kişi Çin polisine direnmeye başladı. 

Ülkede hüküm süren 'Sıfır Kovid' kuralları gereği Pekin yönetiminin aldığı kararlar hiçbir şekilde esnetilmiyor.

SADECE 3 AYDA İNŞA ETTİLER

Çinliler kentte kurulan test merkezlerini tahrip ederken hükümet ise buraya devasa bir karantina kampı inşa etti. 

Tarihin en büyük gözlem kamplarından biri olan hastaneler yerleşkesinde tam 87 bin kişi yatılı olarak tutulabiliyor. Düzenli test yaptırmak zorunda olan Çinliler, 'Dijital Kovid Pasaportu' kırmızı renkte olduğu sürece her türlü haktan mahrum bırakılıyor. 

Çin hükümetinin 1,4 milyar yuan harcayarak inşa ettiği karantina kampı 250 bin metrekare kapalı alana sahip. Bütün konteyner odalarda 5G internet bulunuyor ve gıda-ilaç dağıtımlarını robotlar gerçekleştiriyor. Virüs gözetiminden çok bir savaş hastanesini andıran dev yapı sadece 3 ayda tamamlandı. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!