banner2

Deutsche Welle'de gazeteci kıyımı! Avrupa'da ifade özgürlüğü yok dedi diye işten kovuldu

Almanya'nın Bonn kentinde yaşayan Filistinli gazeteci Maram Salim, İsrail'i eleştirdiği gerekçesiyle Deustche Welle'den kovulduğunu iddia etti. Salim dışında 4 gazetecinin de aynı gerekçeyle kovulduğu bildirildi.

Dünya 11.02.2022, 10:35 11.02.2022, 10:56
Abone ol
Deutsche Welle'de gazeteci kıyımı! Avrupa'da ifade özgürlüğü yok dedi diye işten kovuldu

Almanya'daki Bonn şehrinde yaşayan Filistinli gazetecei Maram Salim, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail'i eleştirdiği ve antisemitik olduğu gerekçesiyle Deutsche Welle'deki (DW) işinden kovulduğunu iddia etti. 

ALMAN BASINI ELEŞTİRİYE TAHAMMÜL EDEMİYOR

Alman kamu medya kuruluşu DW'deki Arap asıllı 4 kişinin daha Salim'le beraber işten çıkarıldığı bildirilirken, antisemitizmle suçlanan 8 kişiye daha soruşturma açıldığı belirtildi. 

5 FİLİSTİN ASILLI GAZETECİ KOVULDU

Salim, Alman basınında yayınlanan bir makalede kendisi ve dört arkadaşının İsrail karşıtı ve antisemitik olmakla suçlandığını ifade etti. 

ANTİSEMİTİK OLMAKLA SUÇLANDI

Salim açıklamasında, "Almanya, düşünce özgürlüğünü desteklediği izlenimini veriyor ancak 'Avrupa'da ifade özgürlüğü olmadığını söylemek' beni açığa almaları ve beni antisemitik olmakla suçlamaları için yeterliydi." ifadelerini kullandı. 

'AVRUPA'DA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ YOK DEDİM DİYE İŞTEN ATILDIM' 

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, paylaşımlarının sadece Avrupa'dak ifade özgürlüğü ile ilgili olduğunu söyleyen Salim, "Ben Avrupa'daki ifade özgürlüğünü eleştirdim, paylaşımlarımda Yahudilerden ya da İsrail'den hiç bahsetmedim ama buna rağmen açığa alındım ve iç ve dış soruşturmaya tabi tutuldum. Daha sonra 7 Şubat'ta DW, bana ve diğer meslektaşlarıma işten çıkarıldığımızı bildirdi. Bugüne kadar bana neden işten çıkarıldığıma dair bilgi verilmedi." ifadesini kullandı. 

DEUTCHE WELLE'DE İSRAİL ZULMÜNÜ ELEŞTİRMEK YASAK

DW Genel Müdürü Peter Limbourg konuyla ilgili yayınlanan bir haberde yazı kaleme aldı. 

Limbourg, DW'nin ne antisemitizm ne de İsrail nefretine göz yumabileceğini ifade ederken, "Vergilerle finanse edilen bir Alman kurumunda antisemitizm şüphesinin olması bile bu ülkede yaşayan ve dünya genelindeki tüm Yahudiler için tahammül edilemez olmalı." diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!