banner2

Depremin ardından İsveç'te NATO heyecanı: 'Artık an meselesi' diyerek duyurdular

Depremle gelen felaket, NATO üyeliği konusunda Türkiye'nin İsveç'e koyduğu blokajı da etkiledi. ABD Dışişleri Bakanı Blinken'in Ankara ziyaretiyle umutlanan Stockholm, NATO'ya girişi artık 'an meselesi' olarak görüyor.

Dünya 22.02.2023, 13:34
Abone ol
Depremin ardından İsveç'te NATO heyecanı: 'Artık an meselesi' diyerek duyurdular

PKK ve FETÖ üyelerine açıkça destek verirken aynı zamanda Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırılara müsaade eden, bu nedenle Türkiye'nin sert tepkisiyle karşılaşan İsveç devleti, deprem felaketi sonrası Ankara'nın NATO politikasını değiştireceğine ilişkin hayli umutlandı. 

11 kenti yıkıma uğratan 6 Şubat depreminin ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in ilk kez geldiği Ankara'da yürüttüğü temaslar Stockholm için umut oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılım görüşmeleri yeniden başlayacak" şeklindeki açıklamasının ardından İsveç artık NATO üyeliğine 'an meselesi' olarak bakıyor. 

CNBC kanalından Silvia Amaro'ya yaptığı açıklamada İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, "Türkiye müzakerelerin yeniden başlatılacağını açıkladı. İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği artık an meselesi. Geçtiğimiz yaz imzaladığımız mutabakat zaptındaki şartları yerine getirmek için çalışıyoruz. Hedefimiz temmuz ayındaki NATO zirvesinde İsveç'i İttifak'a dahil etmek" dedi. 

Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya üye olmasına onay vereceğini düşündüğünü, çünkü 30 NATO üyesinden 28'inin üyeliğe onay verdiğini dile getiren Bilström, "Bu iş artık sadece an meselesi. Artık TBMM'nin onay sürecini başlatmasının zamanı geldi. Doğru olanın bu olduğuna inanıyoruz" ifadesini kullandı. 

Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğini henüz onaylamayan Macaristan'ın mart ayında bu konuyu parlamentodan geçirmesi bekleniyor. Macaristan'ın da onayıyla birlikte İsveç-Finlandiya konusunda Türkiye NATO'da tamamen yalnız kalacak. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!