banner2

Danimarka'nın 'sosyal deneyi' Grönlandlı çocukları yetim bıraktı

Grönland ile Danimarka arasında daha iyi bağlar kurabilecek 'seçkin bir toplumsal kesim' oluşturmak için yapılan proje kapsamında ailelerinden alınan 6 Grönland'lı çocuk Danimarka'ya dava açtı.

Dünya 23.11.2021, 15:24
Abone ol
Danimarka'nın 'sosyal deneyi' Grönlandlı çocukları yetim bıraktı

BBC'nin yaptığı habere göre, Grönland'dan 1950'li yıllarda Danimarka'ya getirilen 22 çocuktan 6'sının avukatları, Danimarka'ya dava açtı. 

Avukatlar, şuan 70'li yaşlarında olan Grönland'lılar için kişi başı 28 bin 200 sterlinlik tazminat davası açtı. 

'KÜÇÜK DANİMARKALILAR'

Danimarka'dan konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmedi. 

'Sosyal deney' yapılması için 1950'li yıllarda Grönland'daki ailelerinden alınarak Danimarka'ya getirilen çocukların 'Küçük Danimarkalılılar' olarak eğitilip tekrar Gröndland'a gönderilmesi planlanmıştı. 

SOSYAL DENEYMİŞ 

Danimarka hükümeti, yaptıkları 'sosyal deney' kapsamında Kopenhag ve Nuuk arasındaki bağları kuvvetlendirecek 'seçkin bir toplumsal kesim' oluşturmayı hedeflemişti.

ÇOCUKLAR EVSİZ KALDI 

'Sosyal deney' başarısız olunca çocuklar Grönland'a geri gönderildi. Çoğu ailesini göremeyen çocuklar yetimhaneye yerleştirildi. 

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, 2020 yılında sosyal deney için ailelerinden koparılan 22 çocuk için özür dilemişti.  

Şu anda 75 yaşında olan Helen Thiesen, BBC'ye göre 1996'da götürüldüğünü öğrendiğinden beri resmi bir özür için mücadele ediyor.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!