Yandex Metrica

Sitede Ara

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti dünya medyasında: Uçak gemisiyle ayrıldı

Dünya medyası, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iki gün süren İspanya ziyaretini yazdı. İki ülkenin ekonomik, siyasi ve ticaret anlaşmalarını önümüzdeki yıllarda daha da artacağını yazan ABD merkezli HuffPost, ''İspanya'daki Cádiz tersanesinde amfibi gemi üretimi yapılacak. Ayrıca teknoloji transferi gerçekleşecek. Türkiye, koltuğunun altındaki uçak gemisiyle İspanya'dan ayrıldı" değerlendirmesinde bulundu.

Dünya

14.06.2024, 17:11

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iki günlük İspanya ziyareti sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-İspanya 8. Hükümetler Arası Zirvesi kapsamında bulunduğu İspanya'da, Kral 6. Felipe'nin onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı. Erdoğan daha sonra İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile görüştü. İki ülke arasında 11 anlaşma imzalanırken liderler ortak basın toplantısı düzenledi.

İspanya Başbakanı Sanchez'e Gazze teşekkürü eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı açıklamada ''İspanya’nın Filistin’i tanıma yönünde aldığı karar, çok mühimdir. İspanya’nın bu tutumunun henüz Filistin’i tanımamış diğer ülkelere de örnek teşkil etmesi samimi temennimizdir” dedi.

Polonya'da maden ocağında göçük! 78 kişiyi kurtarma çalışmaları sürüyor Polonya'da maden ocağında göçük! 78 kişiyi kurtarma çalışmaları sürüyor Haberi Görüntüle

''İSRAİL'E BASKI YAPILMALI''

Pazartesi günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde alınan ateşkes kararının uygulanmasını takip edeceklerinin altını çizen Erdoğan, aynı zamanda Gazze’de yaşananların gündeme gelmesinde Sanchez’in büyük katkısı olduğunu vurguladı ve herkesin İsrail'e baskı yapmasını istedi.

İsrail ve Filistin arasında kalıcı barışın sağlanması için tek yolun Filistin devletinin tanınması olduğunu belirten Pedro Sanchez ise "Diğer Avrupa ülkelerine de Filistin'i tanımaları çağrısında bulunuyoruz, tek çıkış yolu bu" ifadelerini kullandı.

Arama kayıtları bulundu!  Trump'a suikast girişiminde bulunan saldırganın telefonunda 'Kraliyet ailesi' detayı! Arama kayıtları bulundu! Trump'a suikast girişiminde bulunan saldırganın telefonunda 'Kraliyet... Haberi Görüntüle

İSPANYA İLE SAVUNMA İŞ BİRLİĞİ

İspanya ile asvunma iş birliğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan da, ''İspanya ile savunma sanayinde bir dayanışmanın teklifidir. Bu dayanışmada birinci sırada malum TCG Anadolu'yla bir adım attık. Şimdi ise bunun bir yüksek veya bir üst segmentine geçelim istiyoruz. Bunun çalışmalarını başlattık. İnsansız hava araçlarında birlikte yapılabilecek bazı adımları atıyoruz. İnsansız denizaltılara varıncaya kadar bu adımları atacağız.'' dedi.

Economist'ten tank iddiası: Cephede sayı şimdiden 8 bin oldu! Hangarlar yakında boş kalabilir Economist'ten tank iddiası: Cephede sayı şimdiden 8 bin oldu! Hangarlar... Haberi Görüntüle

''TÜRKİYE, KOLTUĞUNUN ALTINDA UÇAK GEMİSİYLE AYRILDI''

Erdoğan'ın Sanchez görüşmesi İspanyol basınının dışında ABD'de de büyük ses getirdi. İki ülkenin ekonomik, siyasi ve ticaret anlaşmalarını önümüzdeki yıllarda daha da artacağını yazan ABD merkezli HuffPost, ''İspanya'daki Cádiz tersanesinde amfibi gemi üretimi yapılacak. Ayrıca teknoloji transferi gerçekleşecek. Türkiye, koltuğunun altındaki uçak gemisiyle İspanya'dan ayrıldı" değerlendirmesinde bulundu.

The Objective'de yer alan haberde ise ''Erdoğan, Sánchez'in Filistin'e verdiği destekten övgüyle bahsetti: Kalbinde özel bir yeri var" başlığı tercih edildi. Söz konusu haberde iki ülkenin liderlerinin açıklamalarına yer verilirken ikili anlaşmalardan da bahsedildi.

Hamas'tan İsrail'e ateşkes teklif: 'Cevap bekliyoruz' Hamas'tan İsrail'e ateşkes teklif: 'Cevap bekliyoruz' Haberi Görüntüle

ERDOĞAN, SANCHEZ'İ ALKIŞLADI

Euronews ise İspanya'nın Rusya ve Ukrayna savaşı için Patriot füzelerini Kiev'e göndermeyeceği anımsatıldı. Haberin devamında iki ülkenin gemi üretimi konusunda ortak çalışacağından bahsedildi. Ayrıca Erdoğan'ın İspanya'nın İsrail ablukası altında olan ve yoğun bombardımana maruz kalan Gazze tutumu nedeniyle Pedro Sanchez'i alkışladığını belirtti.

Amerikalı generalden şok teklif: Türkiye'yi tökezleten Marshall Planı yeniden devreye sokulacak Amerikalı generalden şok teklif: Türkiye'yi tökezleten Marshall Planı yeniden devreye... Haberi Görüntüle

''TİCARET HACMİ 27 MİLYAR DOLARA YÜKSELİYOR''

ABD merkezli AP haber ajansı da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gazze'deki ateşkes için yaptığı çağrıya vurgu yaptı. Söz konusu haberde İspanya'nın Gazze'deki barış çabalarına verdiği desteğin bir göstergesi olarak geçen hafta Birleşmiş Milletler mahkemesinden Güney Afrika'nın İsrail'i Gazze'de soykırım yapmakla suçlayan davasına katılmak için izin istediği hatırlatıldı. Haberde ayrıca iki ülkenin arasındaki ticaretin 27 milyar dolara çıkartılacağı aktarıldı.

Habere Tepki Ver

8

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading