Yandex Metrica

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın F-16 çıkışı dünyada böyle yankılandı: Verdiğiniz sözünü tutun

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın F-16 çıkışı dünyada böyle yankılandı: Verdiğiniz sözünü tutun

Nahçıvan ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın F-16 çıkışı dünya basınında gündem oldu. Reuters haber ajansı Erdoğan'ın açıklamalarını gündeme getirerek "ABD F-16 satışına ilişkin sözünü tutarsa Türkiye, İsveç'in NATO hedefini destekleyecek" dedi. Al-Monitor ise Erdoğan'ın ABD'ye verdiği mesaja dikkat çekti. Erdoğan'ın "Sözünüzü tutun" dediğinden bahsedildi.

Dünya

23.01.2024, 21:28

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nahçıvan ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken ABD'ye verdiği F-16 mesajı dikkat çekti.

Erdoğan, "ABD'den ülkemize F-16 satışı ve modernizasyonunun önündeki en büyük engellerden biri ABD'li Senatör Bob Menendez, hakkında hazırlanan yolsuzluk iddianamesinden sonra geçici olarak görevini bırakmak zorunda kaldı. Beyaz Saray'dan gerek F-16 satışının Senato'ya sunulması gerekse modernizasyonun onaylanmasıyla ilgili bir hareket bekliyor musunuz?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Bizim, F-16'larla ilgili bu konuda en önemli sıkıntılarımızdan biri de ABD'li Senatör Bob Menendez'in ülkemiz aleyhine faaliyetleriydi. Dolayısıyla Dışişleri Bakanımız Hakan Fidan şu anda bu süreci yakından takip edecek. Zaten ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Dışişleri Bakanımız Hakan Fidan 3-4 gün önce Amerika'da görüştüler. Bu görüşmeler hala devam ediyor. Ama şimdi bu durumu fırsata dönüştürüp kendisiyle tekrar görüşmekte fayda var. Bu sayede F-16 ile ilgili süreci de belki hızlandırma fırsatımız da olabilir. Sadece F-16 değil, diğer bütün konularda Menendez ve onun zihniyetindekiler bize karşı engelleyici faaliyet yürütüyor. Menendez'in devreden çıkması bize avantaj sağlıyor ancak F-16 meselesi sadece Menendez'e bağlı bir konu değil.''

Napolyon bu silahla intihar etmek istemişti: 1.69 milyon avroluk hazine satışa sunuldu Napolyon bu silahla intihar etmek istemişti: 1.69 milyon avroluk hazine... Haberi Görüntüle

''ABD'DEN ARTIK NET BİR YANIT BEKLİYORUZ''

Sözlerine devam eden Erdoğan, ''Yönetilmesi gereken alanları Dışişleri Bakanımız Hakan Fidan yürütecek. Bu konuda ABD'den artık net bir yanıt bekliyoruz. Temenni ediyoruz ki beklediğimiz olumlu neticeyi fazla uzamadan alırız. Bu konu dahi bizlere savunma sanayi noktasında kendi kendine yeten bir ülke olmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Daha önce İHA-SİHA noktasında da aynı durumdaydık. O zamanlar Predator meselesi vardı. İhtiyacımız olduğu halde müttefikimizden alamamıştık. Ne yaptık, kendi İHA'larımızı ürettik. Durmadık SİHA yaptık, TİHA yaptık, Kızılelma yaptık, Hürkuş yaptık, Atak yaptık… Şimdi de F-16'lara ihtiyacımız var fakat bir yandan da yeni nesil savaş uçağımız KAAN'ı üretmek için çalışıyoruz." dedi.

14 tugay toplandı, karşı taarruz başlıyor: Günde 1000 kişi orduya yazılıyor 14 tugay toplandı, karşı taarruz başlıyor: Günde 1000 kişi orduya... Haberi Görüntüle

ERDOĞAN'IN F-16 ÇIKIŞI DÜNYADA GÜNDEM: SÖZÜNÜZÜ TUTUN

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın F-16 çıkışı dünya medyasında geniş ses getirdi. Reuters haber ajansı Erdoğan'ın açıklamalarını gündeme getirerek "ABD F-16 satışına ilişkin sözünü tutarsa Türkiye, İsveç'in NATO hedefini destekleyecek" dedi.

Al-Monitor ise Erdoğan'ın ABD'ye verdiği mesaja dikkat çekti. Erdoğan'ın "Sözünüzü tutun" dediğinden bahsedildi.

Bloomberg de konuyu manşetine taşıyan gazeteler arasındaydı. Söz konusu haberde, Erdoğan'ın savaş uçakları konusunda ABD'nin verdiği sözü tutmasını istediğine dikkat çekildi.

Qatar Tribune de Erdoğan'ın sözlerine dikkat çekti. Haberde aynı zamanda ABD'li Senatör Bob Menendez skandalına da dikkat çekti. Gazete, Menendez'in F-16 satışına şiddetle karşı çıktığını, ancak şu anki durumunda dengelerin değişebileceğini ifade etti.

Yahoo da Erdoğan'ın sözlerine yer verdiği haberinde geçen hafta Menendez'in skandalının Türkiye için bir avantaj olduğunu söyleyen Erdoğan'ın geçen haftaki konuşmalarına da yer verdi.

Rusya'dan Hamas taktiği! Mücahitler Putin'e ilham oldu: Ukrayna'daki bölgelere ulaşmak için tünel kazdılar! Rusya'dan Hamas taktiği! Mücahitler Putin'e ilham oldu: Ukrayna'daki bölgelere ulaşmak... Haberi Görüntüle

YUNANİSTAN MEDYASINDA KIBRIS AÇIKLAMALARI ÖN PLANA ÇIKTI

Yunanistan'ın yüksek tirajlı gazetelerinden Kathimerini, Türkiye karşıtı Bob Menendez'in oyun dışı kalmasının Türkiye'ye avantaj sağlayabileceğini belirttiği haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçakta Kıbrıs sorunu için yine 'iki devletli çözüm' den bahsettiğini vurguladı.

To Bhma da Erdoğan'ın Kıbrıs sorununa değindiğini ve "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin diğer ülkeler tarafından tanınması için sesimizi daha da yükselteceğiz" dediğine dikkat çekti.

Acil kodla duyuruldu: 24 adet F-16 Karadeniz'e yola çıkacak! Acil kodla duyuruldu: 24 adet F-16 Karadeniz'e yola çıkacak! Haberi Görüntüle

İSVEÇ: NATO ÜYELİĞİ ABD'NİN ELİNDE

İsveç'in Dagens Nyheter gazetesi İsveç'in NATO üyeliğinin anahtarının ABD'nin elinde olduğunu iddia etti. Söz konusu haberde Menendez'in istifasının Türkiye'ye F-16 satışının önünü açabileceği belirtildi. Expressen gazetesi de Erdoğan'ın İsveç'in NATO üyeliği konusunda son sözü Türkiye parlamentosunun söyleyeceğini vurguladığına dikkat çekti. SVT Nyheter de İsveç'in NATO üyeliği için sadece bir kaç adımın kaldığını yazdı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading