banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan tahıl krizini çözdü Zelenski müjdeyi verdi: 20 milyon ton ihraç edilecek

Ukrayna savaşıyla birlikte başlayan tahıl krizinde düğüm Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasi trafiği sayesinde dün İstanbul'da çözüldü. Tarihi imza sonrası sosyal medyadan mesaj paylaşan Ukrayna lideri Zelenski, ''Anlaşma sayesinde geçen yıl toplanan 20 milyon ton tahıl ihraç edilecek. Ukrayna'da satılabilecek yaklaşık 10 milyar dolarlık tahıl var.'' ifadelerini kullandı.

Dünya 23.07.2022, 12:56 23.07.2022, 13:37
Abone ol

Tahıl ürünlerinin Ukrayna limanlarından sevkiyatına ilişkin anlaşma dün İstanbul'da imzalandı. Tarihi törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan anlaşma sayesinde fiyatların dizginleneceğini ifade etti.

''ERDOĞAN'IN ISRARLI YAKLAŞIMI SAYESİNDE OLDU''

BM Genel Sekreteri Guterres ise anlaşma için "Erdoğan'ın ısrarlı yaklaşımı sayesinde oldu" dedi. İmzaların atılmasının ardından ABD ve Rusya'dan Erdoğan'a teşekkür mesajları geldi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, anlaşma sonrası geçen yılki tahıl mahsulünün 20 milyon tonunun ihraç edileceğini duyurdu.

ZELENSKİ'DEN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi"nin imzalanmasına ilişkin çabalarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e minnettar olduğunu belirtti.

Zelenski, İstanbul'da bugün imzalanan anlaşmaya ilişkin Facebook hesabından görüntülü mesaj paylaşırken bu anlaşmanın Ukrayna limanları üzerindeki blokenin kaldırılmasını sağladığını vurguladı.

20 MİLYON TON TAHIL İHRAÇ EDİLECEK

Zelenski, anlaşma sayesinde geçen yıl toplanan 20 milyon ton tahıl ihraç edileceğini, bu sene şimdiden toplanmaya başlanan hasadın da icra edileceğini kaydederek, şöyle devam etti: "Bu vesileyle Rusya’nın kışkırttığı gıda krizini azaltma şansımız var. Ayrıca bize yardım eden ülkeler dahil dünyanın birçok ülkesinde siyasi kaosa yol açabilecek kıtlığı önleme şansımız var. Ayrıca bu yılki hasadı satma şansımız olacak. Şu anda elimizde yaklaşık 10 milyar dolar değerinde tahıl var. Bu da Ukrayna’nın bu savaşta hayatta kalabileceğinin bir başka kanıtıdır."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!