banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'e NATO kapısını kapattı acı itiraf geldi: İzin yok

İslam düşmanı Rasmus Paludan'ın Kur'an-ı Kerim'i yakması sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''İsveç, NATO konusunda bizden destek beklemeyi unutsun'' dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın skandal eyleme gösterdiği tepki İsveç basınında geniş yer aldı. İsveç basını yaşanan olaylar sonrası NATO kapısının kapandığını yazdı.

Dünya 24.01.2023, 08:15 24.01.2023, 11:45
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'e NATO kapısını kapattı acı itiraf geldi: İzin yok

Dün gerçekleşen kabine toplantısının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'te aşırı sağcı Rasmus Paludan'ın Kur'an-ı Kerim'i yakmasına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam dininin, Hazreti Muhammed'in vasıtasıyla ilk müjdelendiği günden beri Ebu Cehil'in sembolü olan pek çok husumetin, saldırının, alçaklığın hedefi olduğuna işaret etti.

Sözlerine devam eden Erdoğan, "Şu anda üzerinde hassasiyetle durmam gereken konu, İsveç'in NATO üyeliği başvurusuyla başlayan ve bir esfeli safilinin, mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim mushafını yakmasına kadar varan hadiselerdir. Buna karşılık Rabbimiz, Kur'an-ı Kerim'i kendisinin indirdiğini ve kendisinin koruyacağını kitabında açıkça hüküm altına almıştır. Müslümanlar olarak bize düşen görev, Rabbimizin koruması altındaki bu kutsal kitabımıza layık olduğu hürmeti göstermek, onun emirlerine uygun bir hayat sürmeye gayret etmektir. Her şey gibi İslam'la müşerref olarak Kur'an-ı Kerim'in aydınlığına kavuşmak da bir nasip işidir."

"KUSURA BAKMASINLAR BAŞTA SÖYLEDİK''

Milyarlarca Müslümanın inancıyla birlikte 85 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının manevi şahsiyetine de saldıran bu zihniyetin son eyleminin, asırlardır bir arpa boyu yol alınamadığının işareti olduğunu  belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı; "Rabbimizin koruması altındaki Kur'an-ı Kerim, bir haçlı artığının onun nüshasını yakmasıyla asla zarar görmez ama bu sapkınlığı teşvik edenler veya göz yumanlar hiç şüphesiz sonuçlarını da hesap etmişlerdir. Kalkacaksın, senin güvenlik güçlerin, polisin vesaire onların koruması altında bu ihaneti, bu edepsizliği, bu alçaklığı, bu adiliği, bu namussuzluğu yapacak, onların korumasıyla da orada 'Hah bak, işte biz Müslümanlara ne yaptık?' diyecekler. Ülkemizin büyükelçiliği önünde böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenlerin NATO'ya üyelik başvuruları konusunda artık bizden herhangi bir hayırhahlık bekleyemeyecekleri açıktır. Kusura bakmasınlar. Başta söyledik, terör örgütlerine caddelerinizde, sokaklarınızda her yerde cirit attıracaksınız, ondan sonra da bizden NATO'ya girme konusunda destek bekleyeceksiniz. Yok böyle bir şey, böyle bir desteği bizden beklemeyin.

"NATO KONUSUNDA BİZDEN DESTEK BEKLEMEYİN''

Madem terör örgütleri mensuplarını ve İslam düşmanlarını bu kadar seviyorsunuz, savunuyorsunuz, koruyorsunuz, öyleyse kendilerine ülkelerinin savunmalarını da onlara havale etmeleri tavsiyesinde bulunuyoruz. Biz bir şeyi söylediğimiz zaman dürüst söyleriz, birileri de bize namussuzluk yaptığı zaman, alçaklık yaptığı zaman onlara da haddini bildiririz. İsveç yönetiminin bizlere kalkıp hak ve özgürlükten hiç bahsetmesine gerek yok. Eğer hak ve özgürlüklere bu kadar saygılıysanız önce Türkiye Cumhuriyeti'nin veyahut Müslümanların dini inancına saygı göstereceksiniz. Eğer bu saygıyı göstermiyorsanız, kusura bakmayın bizden de NATO konusunda herhangi bir destek göremeyeceksiniz."

İSVEÇ BASININDAN ACI İTİRAF

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın skandal eyleme gösterdiği tepki isveç basınında geniş yer aldı. İsveç basını yaşanan olaylar sonrası NATO kapısının kapandığını yazdı. İsveç merkezli Aftonbladet gazetes, ''Erdoğan hayır dedi'' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Söz konusu haberde Rasmus Paludan'ın Türkiye'de büyük bir öfkeye yol açtığına vurgu yapılırken şu ifadeye yer verildi; ''Kısa bir süre önce Erdoğan, protestolar nedeniyle İsveç'in NATO üyeliğini desteklemeyeceğini açıkladı.''

''KUR'AN YAKMAK NATO ŞANSINI ÖLDÜRDÜ MÜ?''

Bir Başka İsveç gazetesi Svenska Dagbladet, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini son dakika olarak geçti. Gazete 'İsveç'in NATO başvurusuna destek yok' başlığı ile çıktı. Gazete 'Kuran yakmak NATO şansını mı öldürdü?' başlıklı bir de analiz yayınladı.

Dagens Nyheter 'Erdoğan, İsveç'in bu hafta sonu Stockholm'deki ülkenin büyükelçiliği önünde Kuran'ın yakılmasından sonra Türkiye'den NATO uygulamasına destek beklememesi gerektiğini söyledi' dedi.

''BAŞBAKAN 2 DARBE ALMAK ZORUNDA KALDI''

Sydsvenskan, İsveç Başbakanı Kristersson'un NATO sürecinde Åkesson ve Erdoğan arasında sıkıştığını yazdı. Söz konusu haberde 'Başbakan Ulf Kristersson, İsveç'in NATO üyeliği peşinde Pazartesi akşamı iki ciddi darbe almak zorunda kaldı' denildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!