banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri sonrası ABD'den tehdit gibi yaptırım çıkışı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ''Bundan sonraki dönemde kimse bizim savunma sistemleri noktasında hangi ülkeden ne kadar ne alacağımıza müdahale edemez" sözlerinin ardından ABD'li yetkililer, Türkiye'nin Rusya'dan daha fazla S-400 sistemi almasının yeni CAATSA yaptırımlarını tetikleyebileceğini aktardı.

Dünya 27.09.2021, 12:25 27.09.2021, 13:02
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri sonrası ABD'den tehdit gibi yaptırım çıkışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurul görüşmeleri için gittiği ABD'de Türkevi binasının açılışının yanı sıra Amerikan CBS televizyonuna da kapsamlı bir röportaj vermişti. Erdoğan'ın ABD basınına verdiği röportajda, S-400'lerle ilgili gelen soruya, "Bundan sonraki dönemde de kimse bizim savunma sistemleri noktasında hangi ülkeden ne kadar ne alacağımıza müdahale edemez" şeklinde cevap vermişti. 

BBC'ye dayandırılan haberde; ABD Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye'yi Rusya'dan daha fazla askeri malzeme almama konusunda uyarıyoruz. Bu yaptırımları tetikler" şeklinde açıklama yaptı.

Reuters haber ajansının haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü Erdoğan'ın sözlerinin sorulması üzerine "Türkiye'yi her düzeyde ve her fırsatta, S-400 sistemini elinde bulundurmaması ve Rusya'dan ek askeri malzeme almaktan kaçınması konusunda uyarıyoruz" cevabını verdi.

''YAPTIRIMLARI TETİKLER''

Sözcü, "Rusya'dan her türlü yeni silah alımının, Aralık 2020'de uygulananlardan ayrı ve ek CAATSA 231 yaptırımlarını da tetikleme riski taşıdığını Türkiye'ye açıkça söylemeye devam ediyoruz" diye konuştu.

Sözcü ayrıca, ABD'nin Türkiye'yi bir müttefik ve dost olarak gördüğünü ve uzlaşmazlıklara rağmen Türkiye ile ortaklığı güçlendirmenin yollarını aradıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geniş yankı uyandıran röportajın ardından Reuters'a konuşan ABD'li bazı yetkililer, Türkiye'nin Rusya'dan daha fazla S-400 savunma sistemi almasının yeni CAATSA yaptırımlarını tetikleyebileceğini belirtti.

BU YAPTIRIMLAR NELER?

* Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara ihracat-ithalat bankası desteğinin kesilmesi
* Mal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesi
* ABD mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi
* Uluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesi
* Mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi
* Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlarla ihale ya da sözleşme yapılmaması
* Döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması
* Mali kurumlar ve bankalar arasında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanması
* Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanması
* ABD kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlardan sermaye ya da borç alışverişinin yasaklanması
* Yaptırım kapsamına alınan kişilere ABD'ye giriş yasağı
* Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!