banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Nahçıvan ziyareti dünyada manşet: Türkiye Kafkasya'da daha güçlü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Nahçıvan'a gerçekleştirdiği ziyaret dünya medyasında büyük ses getirdi. Azeri medyası Erdoğan'ın ülkelerine verdiği desteğe dikkat çekerken Alman basını ziyaretin 'sembolik bir önemi' olduğunu yazdı. Yunan medyası ise Türkiye'nin Kafkasya'da daha da güçlendiğine dikkat çekti.

Dünya 26.09.2023, 09:22 26.09.2023, 09:41
Abone ol

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da ayrılıkçı Ermeni birliklere karşı başlattığı operasyonun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nahçıvan’a kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. İki lider yaklaşık 1,5 saat görüştü ve ikili ilişkleri ele aldı.

İki lider, görüşmenin ardından Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı'nın temel atma noktasına görüntülü bağlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aliyev, butona basarak, doğal gaz boru hattının temelini attı. İmza töreninde iki ülkenin ilgili bakanları ve cumhurbaşkanları ikili anlaşmalara imza attı.

Görüşmenin ardından iki lider Nahçıvan'da ortak basın toplantısı düzenledi. İlham Aliyev, “BM kürsüsünde Azerbaycan'ın çıkarlarını savunan adil, uluslararası hukuka dayanan açıklamalarda bulundunuz. Türkiye tarafından sergilenen bir sonraki kardeşlik adımıdır. Ermenistan ordusu teslim oldu, şartlarımızı kabul etti.” dedi.

''ERMENİSTAN SAMİMİ OLMALI''

Erdoğan ise ''Azerbaycan'ın başarısı bizim için iftihar meselesi. Muzaffer Azerbaycan ordusunu tarihi başarısı ve sivillere yönelik sergilediği insani tavrı dolayısıyla tebrik ediyorum. Yeni fırsat pencereleri açılmıştır. Bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Ermenistan’ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını artık samimi adımlar atmasını bekliyoruz.'' ifadelerini kullandı.

NAHÇIVAN ZİRVESİ DÜNYADA MANŞET

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Karabağ zaferi sonrası Nahçıvan'a yaptığı ziyaret dünya medyasında geniş yer aldı.

Aljazeera "Türkiye cumhurbaşkanı Nahçıvan bölgesini ziyaret etti ve Dağlık Karabağ'daki hızlı zaferin gurur verici olduğunu söyledi" ifadelerini kullandı. İngiliz Guardian gazetesi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Azerbaycan'ın zaferini övdüğüne dikkat çekti. Söz konusu haberde şu ifadelere yer verildi;

"Aliyev'in yakın müttefiki Erdoğan, Azerbaycan'ın son askeri operasyonunun hedeflerini desteklediğini ancak bu operasyonda hiçbir rol oynamadığını söyledi." 

''TARİHİ AÇIDAN EN ÖNEMLİ ANLARDAN BİRİYDİ''

Azeri Haber sitesi Azarnews, Azerbaycan'a, Ermeni işgaline son verme mücadelesinde en büyük desteği kardeş ülke Türkiye'nin verdiğini belirterek "BM Genel Kurulu'nun 78. oturumunda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Azerbaycan'ın Karabağ üzerindeki egemenlik hakkını ve Zengezur Koridoru'nun açılışını destekleyen kararlı konuşması Azerbaycan için tarihi açıdan en önemli anlardan biriydi." dedi.

''ZİYARET SEMBOLİK ÖNEME SAHİP, TÜRKİYE'NİN TAVRI NET''

Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung, ziyaretin Erdoğan'ın 14 yıl aradan sonra Nahçıvan'a yaptığı ilk ziyaret olduğuna dikkat çekti ve 'büyük bir sembolik öneme' sahip olduğunu yazdı. Söz konusu haberde Türkiye'nin Karabağ konusundaki tavrının net olduğuna dikkat çekildi ve şu ifadelere yer verildi;

"Türkiye'nin çatışmada nerede durduğu hiçbir zaman sır olmadı; Erdoğan konuşmasında 'Dağlık Karabağ Azerbaycan toprağıdır' dedi." 

ERDOĞAN'IN ÇAĞRISINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Nahçıvan'daki zirveyi mercek altına alan Yunan medyası, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev arasındaki samimi ilişkiye dikkat çekti. Capital.gr haber sitesi Erdoğan'ın Ermenistan'a 'barış elini tutması' için çağrıda bulunduğunu, Aliyev'in ise Ermenilerinin haklarının garanti altına alındığını vurguladığını yazdı.

"TÜRKİYE KAFKASYA'DA DAHA GÜÇLÜ''

Yunanistan'ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini gazetesi ise Erdoğan ve Aliyev'in Dağlık Karabağ zaferi sonrası bir araya geldiğini belirtti. Haberde 'Türkiye Kafkasya'da daha güçlü' başlığını kullanan Yunan gazetesi, şunları kaydetti;

"Uluslararası analistler, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Kafkasya'da güvenlik konularında kilit bir rol oynayan, Ermenistan'da askeri üssü ve 2 bin askeri bulunan Rusya'nın geri çekilmesinin yarattığı boşluğu Türkiye'nin kapatacağını tahmin ediyor."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!