banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'İsveç şok olacak' sözleri dünya basınında! Bakın İsveç kime bel bağladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ''Finlandiya'ya farklı mesaj verdiğimizde İsveç şok olacak'' sözleri dünya medyasında geniş yer aldı. İsveç merkezli Expressen ''Türkiye, Finlandiya'nın NATO başvurusunu onaylayabilir'' manşetini atarken Trump'ın eski danışmanı John Bolton'a umut bağladı.

Dünya 30.01.2023, 08:16 30.01.2023, 10:24
Abone ol

İslam düşmanı aşırı sağcı Rasmus Paludan isimli siyasetçinin Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiği önünde Kur’an-ı Kerim yakması sonrası Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeden peş peşe tepkiler geldi. İslam dünyası skandal eyleme tepki gösterirken İsveç'in NATO üyeliği zora girdi.

Konuyla ilgili Bilecik'te konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğine ilişkin "Eğer bu teröristleri bize iade etmezseniz 120 kişilik bir liste verdik kusura bakmayın ve tabii bunlar o gün bugün bizimle kendilerine göre yok anayasa değişikliği yaptık, yok şunu yaptık, yok bunu yaptık kendilerine göre dalga geçiyorlar. Bunlar Türkiye'yi tanıyamadılar. Zannediyorlar ki yani 20 yıl, 30 yıl, 40 yıl önceki Türkiye bugünkü Türkiye değil. Biz icabında Finlandiya ile ilgili farklı bir mesaj verdiğimiz zaman İsveç şok olacak.'' ifadelerini kullandı.

FİNLANDİYA'YA 'EVET' İSVEÇ'E 'HAYIR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözleri dünya basınında geniş yer alırken bazı ajanslar 'son dakika' olarak geçti.

BBC, haberi ''Erdoğan, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini engelleyebileceğini söyledi' başlığı ile okurlarına sundu. Söz konusu haberde ''Erdoğan, Ankara'nın Finlandiya'nın NATO'ya katılmasını kabul edebileceğini ancak İsveç'in katılamayacağını öne sürdü'' ifadeleri kullanıldı.

İngiliz Guardian gazetesi ise ''Erdoğan, Türkiye'nin İsveç olmadan Finlandiya'yı NATO'ya kabul edebileceğini söyledi'' dedi. Al Jazeera ''Erdoğan, Türkiye'nin Finlandiya'yı NATO'ya kabul edebileceğini ancak İsveç'i engelleyebileceğini söyledi'' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

DÜNYADA BÖYLE YANKILANDI: İSVEÇ'E ŞOK

LA Times gazetesi, Erdoğan'ın Finlandiya'nın NATO üyeliğini onayladığı senaryonun İsveç'e şok olacağını yazdı. Independent, söz konusu haber için ''Erdoğan, Finlandiya'nın NATO hedefini onaylayabilir, İsveç'i 'şok' edebilir'' başlığını attı. CBC ise, Erdoğan'ın 'Finlandiya ile ilgili farklı bir mesaj verdiğimizde İsveç şok olacak' sözüne dikkat çekti.

TRUMP'IN ESKİ DANIŞMANI İSVEÇ'İN SON UMUDU 

İsveç merkezli Expressen ise ''Türkiye, Finlandiya'nın NATO başvurusunu onaylayabilir'' manşetini atarken Trump'ın eski danışmanı John Bolton'a umut bağladı. Haberde şu ifadelere yer verildi; ''Donald Trump'ın eski danışmanı John Bolton, Türkiye'nin NATO'dan çıkarılması gerektiğine inanıyor ve ülkenin İsveç'e ve Finlandiya'nın NATO uygulamalarına yönelik tutumuna işaret ediyor.'Aftonbladet 'Türkiye, Finlandiya'yı NATO'ya kabul etmeye hazır' başlığını tercih ederken bir başka İsveç gazetesi Dagens Nyheter Erdoğan'ın Finlandiya'ya yeşil ışık yakabileceğinin sinyalini verdiğini yazdı.Svenska Dagbladet 'Erdoğan: Türkiye NATO'da Finlandiya'ya evet diyebilir' başlığı ile çıktı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!