banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Gaziray"ı 5 Kasım'da açıyor! Bakan Karaismailoğlu'ndan videolu paylaşım

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve TCDD iş birliğinde yürütülen, GAZİRAY Banliyö Metro Hattı 5 Kasım Cumurtasi günü hizmete girecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılımıyla açılacak hat için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu sosyal medyadan paylaşımda bulundu.

Dünya 03.11.2022, 22:33 03.11.2022, 22:52
Abone ol

2 milyonu geçen nüfusu, 4 ayrı üniversitesi, büyük sanayisi, turizmi, gastronomisi ile Türkiye’nin en çok katma değer üreten şehirlerinden biri olan Gaziantep'te ulaşım altyapısı açısından tarihi dönemeç geldi çattı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve TCDD iş birliğinde yürütülen, GAZİRAY Banliyö Metro Hattı 5 Kasım Cumartesi günü hizmete giriyor. 

ERDOĞAN DA KATILACAK

Büyükşehirlerin kaderi trafik, kentin özellikle son yıllarda ulaşımını güçleştirmişti. Bunun üzerine Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) iş birliği yaptı. Ve 16 duraklı GAZİRAY Banliyö Hattı’nın çalışmalarına başlandı. O çalışmalar artık tamamlandı. Metro konforundaki banliyö hattı GAZİRAY, 5 Kasım Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı açılış töreniyle faaliyete geçiyor.

BAKAN MÜJDEYİ VERDİ

Kentin heyecanla beklediği açılış öncesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sosyal medya hesabından videolu bir paylaşımda bulundu. Bakan Karaismailoğlu paylaşımında "Şehrimizde kesintisiz, konforlu ve ekonomik bir ulaşım imkanı sunacak GAZİRAY'ı hizmete alıyoruz!" ifadesini kullandı. 

25 KİLOMETRE, 16 DURAK

Gaziantep Küçük Sanayi Sitesi (KÜSGET) ile organize sanayi bölgelerini birbirine bağlayan, (Başpınar’dan başlayarak Taşlıca’ya) 5 kilometrelik bölümünün yer altından geçtiği 25 kilometre uzunluğundaki GAZİRAY, metro standartlarında 16 istasyonla hizmet verecek.

Hattın karayolu ve şehirle kesişim noktalarında 1 köprü, 6 altgeçit, 6 üst geçit, 26 menfez yapıldı. Hat, diğer toplu taşıma araçlarıyla entegre edilerek, aktarma noktalarıyla şehir içi ulaşıma dahil edilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!