banner2

Covid-19 geri mi dönüyor? İngiltere'de 2 yeni varyant!

Koronavirüs dünyanın peşini bırakmıyor. İngiltere, Covid-19'un iki yeni varyantının tespit edildiğini açıkladı. Üstelik bu varyantların bağışıklıktan kaçma potansiyelleri çok yüksek.

Dünya 28.10.2022, 21:28 28.10.2022, 21:41
Abone ol
Covid-19 geri mi dönüyor? İngiltere'de 2 yeni varyant!

Koronavirüs salgını dünyayı kolay kolay rahat bırakacağa benzemiyor. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansından (UKHSA) yapılan açıklamada, İngiltere'de Omicron varyantının çok sayıda alt versiyonunun dolaştığı duyuruldu.

BAĞIŞIKLIKTAN KAÇABİLİR

Açıklamada, ileride yapılacak çalışmalar için Covid-19 virüsünün Omicron varyantının alt versiyonu olan söz konusu türlerine BQ.1 ve XBB isimleri verildiği belirtildi. BQ.1 ve XBB isimli alt versiyonun bağışıklıktan kaçma potansiyelinin çok yüksek olduğu ancak varyantların endişe verici tür olarak tanımlanmadığı bilgisi paylaşıldı.

UKHSA'da yetkili Dr. Meera Chand, "SARS-CoV-2'nin yeni varyantlarının ortaya çıktığını görmek beklenmedik bir şey değil. BQ.1 ve XBB varyantları endişe verici tür olarak tanımlanmadı. UKHSA her zaman olduğu gibi durumu yakından takip ediyor." ifadelerini kullandı.

YİNE YENİDEN AŞI ÖNERİSİ

Varyantlara karşı en iyi savunmanın Covid-19'a karşı geliştirilen aşılar olduğunu vurgulayan Chand, herkesi tüm aşılarını olmaya çağırdı. Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrol Merkezi (ECDC), 21 Ekim'de, Avrupa'da kasım ortasından aralık başına kadar BQ.1 alt versiyonunun baskın tür olacağını açıklamıştı. Merkezden yapılan açıklamada, BQ.1 varyantının en çok dolaşımda olduğu ülkelerin yüzde 19 ile Fransa, yüzde 9 ile Belçika, yüzde 7 ile İrlanda, yüzde 6 ile Hollanda ve yüzde 5 ile İtalya olduğu ifade edilmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!