banner2

CNN International, Erdoğan'ın sıradaki hedefini tüm dünyaya duyurdu

CNN International, Cumhurbaşkanlığı seçimlerden zaferle çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir sonraki hedefini yazdı. ABD merkezli yayın kuruluşu 'Erdoğan, cumhurbaşkanlığı zaferinden sonra İstanbul'u geri almaya niyetli' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Dünya 01.06.2023, 08:11 01.06.2023, 08:27
Abone ol
CNN International, Erdoğan'ın sıradaki hedefini tüm dünyaya duyurdu

Tarihinde ilk defa ikinci tura giden Türkiye'yi yakından takip eden dünya medyası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zaferine geniş yer ayırmaya devam ediyor.

En başından beri Türkiye'deki seçimleri yakından takip eden CNN International dikkat çeken bir analiz yayınladı.

ERDOĞAN'IN SIRADAKİ HEDEFİ İSTANBUL

ABD merkezli yayın kuruluşu 'Erdoğan, cumhurbaşkanlığı zaferinden sonra İstanbul'u geri almaya niyetli' başlığını kullandı.

İstanbul'u 'Erdoğan için stratejik ve kişisel bir mücevher' olarak tanımlayan ABD merkezli yayın kuruluşu CNN International, Erdoğan'ın 10 ay sonraki seçimde kenti geri almak için çalışmalara şimdiden başladığını yazdı.

TÜRK SEÇMENİNİN DÖRTTE BİRİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Söz konusu haberde İstanbul'un önemine vurgu yapıldı ve şu ifadelere yer verildi;

''Bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olan İstanbul, bugün Türkiye'nin en büyük ve en kalabalık şehridir. Ülkenin ekonomik güç merkezi ve yaklaşık 16 milyon kişiye, yani Türk seçmeninin dörtte birine ev sahipliği yapıyor.''

ERDOĞAN'IN ZAFERİ BATI İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Newsweek ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferinin Batı için ne anlama geleceği sorusuna yanıt aradı. Söz konusu haberde ''11 yıl başbakan ve 9 yıl Türkiye cumhurbaşkanı olarak yirmi yıl boyunca Türk siyasetine hakim olduktan sonra, Recep Tayyip Erdoğan kısa bir süre önce başka bir dönem için yeniden seçildi'' ifadelerine yer verildi. Newsweek, yeni dönemde İsveç için bir değişikliğin beklenmediğini yazdı.

''İSVEÇ İÇİN DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK''

Haberde 'Erdoğan'ın zaferi, İsveç'in NATO başvurusu için pek bir şey değiştirmiyor. Prensip olarak, üçlü mutabakat zaptı, İsveç'in Türkiye'nin onayını alabilmesi için yerine getirmesi gereken koşulları sıralıyordu. İsveç'in Kürt gruplara verdiği desteğe ilişkin bölümler Türkiye için önemli bir çekişme noktasıdır' ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!