banner2

Çipras'tan Miço'ya Türkiye uyarısı: İletişim kanalının bulunmaması endişe verici

Yunanistan'da ana muhalefetteki Radikal Sol İttifak lideri Aleksis Çipras, Türkiye ile Yunanistan arasında bir iletişim kanalının bulunmamasının endişelendirdiğini ifade etti.

Dünya 19.09.2022, 11:04 19.09.2022, 12:15
Abone ol
Çipras'tan Miço'ya Türkiye uyarısı: İletişim kanalının bulunmaması endişe verici

Yunanistan'da ana muhalefetteki Radikal Sol İttifak lideri Aleksis Çipras, normal görev süresi 2023 yılının Temmuz ayında dolacak olan Miçotakis'i Türkiye konusunda uyarmayı ihmal etmedi.

Türkiye ve Yunanistan arasında her zaman gerginlik yaşandığını ancak son yıllardaki gerginliğin bir benzerinin daha önce yaşanmadığını belirten Çipras, her Yunan vatandaşı gibi kendisinin de Başbakan Kiryakos Miçotakis'ten beklentisinin, ülkenin egemenlik haklarını korurken, Türkiye ile diyalog kanallarını açık tutması olduğunu ifade etti.

''İLETİŞİM KANALI YOK ENDİŞELİYİM''

Çipras, iletişim eksikliği nedeniyle kazara bir gerginliğin, istenmeyen bir vukuata dönüşebileceğini savunarak, "Şu an iletişim kanallarının bulunmaması, beni gergin söylemlerden daha çok endişelendiriyor." diye konuştu.

''GÖÇMEN SORUNU TÜRKİYE İLE AVRUPA ARASINDA''

Çipras, Başbakan Miçotakis liderliğindeki hükümeti, göçmen politikalarına ilişkin olarak da eleştirdi. Meriç'e çelik duvar örülmesinin, sorunun temeline çözüm getiremeyeceğini ifade eden Çipras, göçmen sorununun Türkiye ile Yunanistan arasında değil, Türkiye ile Avrupa arasında bir sorun olduğunu öne sürdü.

Çipras, göçmen sorununun ancak Avrupa Birliğinin, yasal göç stratejisi gibi genel bir strateji belirlemesi ile çözülebileceğini ileri sürdü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!