Yandex Metrica

Çin'den AB'ye sert tepki: Yanlış uygulamanızı düzeltin! Yoksa...

Çin'den AB'ye sert tepki: Yanlış uygulamanızı düzeltin! Yoksa...

AB'nin Çin'den ithal edilen araçlara yüzde 40'a kadar vergi uygulanacağını duyurmasının ardından Çin'den çok sert tepki geldi. Çin, AB'ye yanlış uygulamalar yaptıklarını ve bunların 'Düzeltilmesi gerektiğini' savundu.  

Dünya

13.06.2024, 17:47

Avrupa Birliği'nin Çin'den ithal edilen elektrikli araçlardan yüzde 21 ila yüzde 38,1 arasında gümrük vergisi almayı planladıklarını duyurmasının ardından Çin'den AB'ye çağrı gecikmedi.

AB'nin gümrük vergisi kararını 'Yanlış uygulama' olarak nitelendiren Çin, AB'nin Çin'in elektrikli araçlarına uyguladığı gümrük vergilerini korumacı bir davranış olarak eleştirdi.

Reuters'ta yer alan habere göre Pekin yönetimi, AB'nin 'Yanlış uygulamalarını' düzelteceğini ve ticari anlaşmazlıkların diyalog yoluyla çözülebilecğini dile getirdi.

Avrupa Komisyonu tarafından Çin'den ithal elektrikli araçlardan önümüzdeki aydan itibaren yüzde 21 ila yüzde 38,1 gümrük vergisi almayı planladığını dün duyurmasının ardından Çin, ülkesinin çıkarlarını korumak için tedbirler alacağını açıklamıştı.

Çin devlet haber ajansı Xinhua'da yer alan habere göre, Çin'den ve Avrupalı ve Çinli otomobil üreticileri de dahil olmak üzere anlaşmazlıklara taraf olan diğer ülkelerden gelen tepkiler, AB'nin kararına açıkça karşı çıkıldığına ve bu konuda gerilimi azaltma isteğine işaret ediyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading