banner2

Çin kontrolden çıktı! İşte 'modern toplama kampları'

Çin’in uyguladığı “sıfır Covid” politikası nedeniyle ticaret merkezi durumundaki Şangay kenti haftalardır karantinada. Kentte çekilen görüntüler tüm dünyayı şaşırtan cinsten. Son olarak Covid hastanesine dönüştürülen bir iş merkezinde çekilen görüntüler 'distopya' yorumlarına neden oldu.

Dünya 20.04.2022, 15:11 20.04.2022, 15:35
Abone ol
Çin kontrolden çıktı! İşte 'modern toplama kampları'

Dünya Kovid-19 tedbirlerini neredeyse tamamen kaldırdı. Ancak virüsün doğum yeri olan Çin'de süreç başa döndü. 'Sıfır Covid' politikası kapsamında, 25 milyon nüfuslu en büyük şehri Şanghay'ı kapatan Çin'den sıra dışı görüntüler geliyor. 

ÇİN'DE MODERN TOPLAMA KAMPLARI 

O görüntülerden biri salgın hastanesine dönüştürülen bir iş merkezine ait. Şangay'ın Putuo bölgesinde, Şanghay Çocuk Hastanesi yakınında bulunan bir iş kulesini, Çin yönetimi Covid hastanesine dönüştürdü. Kulenin dışından çekilen görüntü sosyal medyada modern toplama kampına benzetildi. 

Şangay'da Covid hastanesine dönüştürülen bir iş kulesi

ŞANGAY'DA SON DURUM NE?

Kovid-19 salgınında son 24 saatte 7 kişinin hayatını kaybettiği Şangay'da, hastalık belirtisi gösteren 2 bin 494, hastalık belirtisi göstermeyen 16 bin 407 vaka var. Eyalet statüsünde müstakil yönetime sahip kent, Çin ana karasında en çok vakanın görüldüğü yer oldu.

Şanghay'da Omicron varyantının tetiklediği vakalar nedeniyle 28 Mart'ta ilan edilen kademeli kapanma, vakalar azalmadığı için tüm şehirde belirsiz süreyle uzatılmıştı. Kentte kapanma tedbirlerinin uzaması, gıda dağıtımı ve bakım hizmetlerinin sağlanmasında sıkıntılara sebep olmuştu.

Sağlık yetkilileri, nüfusu 26 milyonu aşan kentte 14 günde vaka görülmeyen bölgelerde sokağa çıkma yasaklarının kaldırılacağını açıklasa da toplu testler ve sokağa çıkma yasakları kentin büyük bölümünde devam ediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!