Çin Devlet Başkanı Jinping 893 gün sonra evinden çıkıyor! 'Covid Zero' politikasının sonuna gelindi

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 'Covid Zero' politikasını bitirdi. 893 gündür ağır kapanma yaşayan Çin'den hiç çıkmayan Jinping, bu politikasın Hong Kong'a ziyaret düzenleyerek bitirme kararı aldı.

Dünya 30.06.2022, 11:49 30.06.2022, 13:21
Abone ol
Çin Devlet Başkanı Jinping 893 gün sonra evinden çıkıyor! 'Covid Zero' politikasının sonuna gelindi

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 893 gündür devam eden 'Covid Zero' politikasını bitimeye hazırlanıyor. Kovid-19 pandemisinin çıkış noktası olan Çin'de yapılan ağır kapanma şartları sadece Çin halkını sosyal olarak izole etmedi. 

Çin uluslararası alanda da kendini izole ederken 893 gün süren izolasyon Hong Kong ziyareti ile aşılacak. 

893 GÜN SÜREN İZOLASYONU BİTİRİYOR 

Yerel basında çıkan haberlere göre Jinping, eskiden İngiltere sömürgesi olan ve şu an Çin'e belli şartlarda bağlı olan Hong Kong'a ziyeret düzenleyerek 893 gün sonra ilk kez Çin anakarasından ayrılmayı planlıyor. 

Çinli yetkililer, Hong Kong'daki güzergahın ayrıntılarını açıklamadı, ancak Xi'nin Perşembe öğleden sonra şehre gelmesi ve geceyi Çin'in teknoloji merkezi Shenzhen'de geçirmesi bekleniyor. 

Jinping, Hong Kong'un İngiltere'den Çin'e devrinin 25. yılının kutlamaları için düzenlenecek etkinliklere katılacak. 

EN SON MYANMAR'A ZİYARET DÜZENLEMİŞTİ 

Jinping, Kovid-19'un ortaya çıkmasından bu yana tüm uluslararası seyahatleri durdurdu ve anakara dışındaki son ziyareti 18 Ocak 2020'de Myanmar'a olmuştu.

EN UZUN SÜRE EVİNDE KALAN ÜLKE LİDERİ 

Diğer yandan Jinping'in G-20 liderleri arasında evinde en uzun süre kalan kişi olduğu bildirildi. 

Hong Kong Şehir Üniversitesi'nde Çin siyaseti alanında çalışan Dongshu Liu konuyla ilgili yaptığı açıkamada, "Evde kalmak Xi Jinping'in uluslararası etkisini, etkinliklere sanal olarak katılarak hafifletmeye çalışsa da çok faydalı olmadı" dedi. 

Liu açıklamasının devamında, "Yine de, uluslararası etkinliklere şahsen katılmadan gayri resmi görüşmeler yapamaz." sözlerini kaydetti. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!