banner2

Çin'den Türkiye'ye Sincan daveti: Türk heyetinin gelişinden memnuniyet duyarız

İngiliz medyasına göre geçtiğimiz hafta Çinli mevkidaşıyla Kamboçya'da görüşen Mevlüt Çavuşoğlu, Sincan'da Uygur Türklerinin durumunu incelemek üzere Ankara'dan bir ekibin gelmesi yönünde davet aldı.

Dünya 11.08.2022, 13:27
Abone ol
Çin'den Türkiye'ye Sincan daveti: Türk heyetinin gelişinden memnuniyet duyarız

Uygurların yaşadığı Sincan bölgesini açık hava hapishanesine çevirmek ve pek çok insan hakkı ihlallerine yol açmakla suçlanan Çin, Türkiye'yi inceleme yapmak üzere Doğu Türkistan'a davet etti. 

İngiliz medyasında yayınlanan bilgiye göre Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bölgede dilediği gibi teftiş yapması için Ankara'yı Sincan'a heyet göndermeye çağırdı. 

Mevlüt Çavuşoğlu ve Wang Yi

Geçtiğimiz hafta Kamboçya'da düzenlenen Doğu Asya Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelen Wang Yi, Pekin yönetiminin Sincan'la ilgili konularda her zaman açık ve şeffaf bir tavır sergilediğini iddia ederek Çavuşoğlu'na, "Türk heyetinin gelişini memnuniyetle karşılarız" dedi. 

MAYIS AYINDA BM KOMİSERİ GİTMİŞTİ 

Sözkonusu çağrının, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'in mayıs ayında Sincan'a gerçekleştirdiği ziyaretin ardından gelmesi dikkat çekti. 

Ağustosta görevi bırakmaya hazırlanan Bachelet, bölgedeki Türklerin tutulduğu Kaşgar Hapishanesi'ni ziyaret etmiş, bazı eski mahkum ve aileleriyle görüşmesi hususunda Çinli yetkililerin kendisine yardımcı olduklarını belirtmiş ve insan hakkı ihlallerine ilişkin beklenen açıklamayı yapmamıştı. Bachelet'in bu tavrı büyük tepkilere yol açmıştı. 

Michelle Bachelet ve Wang Yi

ABD istihbaratına bağlı Radio Free Asia ise Bachelet'in Sincan ziyaretinin Çin mizansenine sahne olduğunu ileri sürmüştü. BM yetkilisinin sözkonusu geziyle Çin yönetimine meşruiyet kazandırdığı iddia edilmişti. 

Çavuşoğlu ile görüşmesinde mevkidaşına "Sincan tıpkı Tayvan gibi Çin'in iç meselesidir. Bu konuda her zaman açık ve şeffafız. Türk heyetinin gelişini memnuniyetle karşılarız" diyen Wang Yi'nin talebine Ankara'nın ne şekilde karşılık vereceği şimdilik bilinmiyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!