banner2

Çin'den akılalmaz karar! Zenginlerin serveti dağıtılacak

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkenin süper zenginlerine bir uyarıda bulunarak, devletin artan eşitsizliği gidermek için ülkedeki serveti yeniden dağıtacağını ve aşırı gelirleri ayarlayacağını söyledi.

Dünya 19.08.2021, 15:37 19.08.2021, 15:47
Abone ol
Çin'den akılalmaz karar! Zenginlerin serveti dağıtılacak

Çin devlet medyasında yer alan haberlere göre, Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin Komünist Partisi'nin merkezi mali ve ekonomik işler komisyonunun düzenlediği bir toplantıda yetkililere, hükümetin “aşırı yüksek gelirleri düzenlemesi ve yüksek gelirli grupları ve işletmeleri topluma daha fazla dönmeye teşvik etmesi gerektiğini bildirdi.

Komisyon, ayrıca yeni bir varlıklı girişimci sınıfının yükselişiyle ilgili parti merkez komitesindeki hoşnutsuzluk raporlarının ardından Çin'in politika yapımının ana odak noktası haline gelen "ortak refah gündemini" sürdüreceğini söyledi.

Bununla birlikte Xi’nin açıklamaları, Pekin'in teknolojiden eğitime kadar çeşitli sektörlerde ülkenin en büyük özel şirketlerini dizginlemek için yaptığı kapsamlı bir baskının ortasında geldi.

HÜKÜMET ŞİRKETLERİ BALTALAMAKTAN GERİ DURMUYOR

Analistler, Çin'in en büyük teknoloji gruplarından biri olan oyun ve sosyal medya şirketi Tencent'in ikinci çeyrek karında bir sıçrama bildirdiği için sosyal taahhütlerini genişleteceğini söylemesinin dikkate değer olduğunu söylemişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!