banner2

Çin balonu ABD'yi alarma geçirdi! Peş peşe açıklamalar geliyor

Pentagon'un ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Çin balonunun ABD hava sahasında bulunması uluslararası hukukun ihlalidir" denildi.

Dünya 03.02.2023, 23:33 04.02.2023, 03:06
Abone ol
Çin balonu ABD'yi alarma geçirdi! Peş peşe açıklamalar geliyor

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, ABD hava sahasındaki Çin "casus balonu"yla ilgili, "Bu balonun hava sahamızda bulunması, egemenliğimizin yanı sıra uluslararası hukukun da açık ihlalidir ve kabul edilemez" açıklamasında bulundu.

Jean-Pierre, ABD Başkanı Joe Biden'ın Philadelphia'daki programı için bulunduğu uçakta gazetecilerin sorularına cevap verdi.

ABD hava sahasında bulunan Çin'e ait balona ilişkin soruları yanıtlayan Jean-Pierre, "Bu balonun hava sahamızda bulunması, egemenliğimizin yanı sıra uluslararası hukukun da açık ihlalidir ve kabul edilemez" ifadesini kullandı.

"ÖZGÜR VE AÇIK BİR HİNT PASİFİK'İ İLERLETMEYE HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA HAZIRIZ"

Jean-Pierre, Çin yetkililerinin balonun ABD hava sahasına girmesine ilişkin "üzüldüklerini" açıklamalarından haberdar olduklarını belirterek, "Başkan her zaman Amerikalıların güvenliğini ve Amerikan halkının güvenliğini ilk sıraya koyar" dedi.

Sözcü Jean-Pierre, "Bu Başkan'ın yönetimi altında Çin'i alt etmeye, ulusal güvenliğimizi korumaya ve özgür ve açık bir Hint Pasifik'i ilerletmeye her zamankinden daha fazla hazırız" şeklinde konuştu.

Biden'ın Salı gününden itibaren söz konusu balonla ilgili bilgilendirildiğini aktaran Jean-Pierre, Başkan'ın Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Çin ziyaretini ertelemesiyle ilgili kararını da desteklediğini bildirdi.​​​​​​

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!