banner2

Çin alarma geçti! 'Stoklarımız kritik seviyeye düştü'

Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaş, buğday piyasasını da vurdu. Buğday fiyatları, 1959'dan bu yana ilk kez haftalık bazda yüzde 40'ın üzerine çıkarak 12 doları geçti. Çin Tarım Bakanı yaşanan artış için, 'Tarihin en kötü dönemini yaşıyoruz' ifadelerini kullandı.

Dünya 06.03.2022, 11:45 06.03.2022, 12:10
Abone ol
Çin alarma geçti! 'Stoklarımız kritik seviyeye düştü'

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi 11. gününe girerken, küresel buğday ihracatının yaklaşık yüzde 29'unu oluşturan Rusya'nın işgal girişimi buğday arzını da vurdu. 

Buğday ticareti başlayan savaş ile durma noktasına gelirken buğday fiyatları Chicago Ticaret Borsası'nda haftalık bazda yüzde 40,6 artış göstererek, 12,09 dolara çıkarak son 14 yılın zirvesine ulaştı. 

ÇİN ALARMA GEÇTİ 

Dünyannı en çok buğday tüketimi yapan Çin'in Tarım Bakanı Tang Renjian, kışlık buğday stoğunun kritik seviyelerde seyrettiğini belirtti. 

Buğday fiyatlarındaki artış Ortadoğu ülkelerinde de endişeye sebep olurken, Mısır, gıda tedarikinde en çok etkilenme ihtimali olan ülkeler arasında gösterildi. 

GIDA FİYATLARI ARTACAK 

Chicago Ticaret Borsası verilerine göre, buğday fiyatlarındaki bu sert yükselişin zaten yüksek seyreden küresel gıda fiyatlarını daha da olumsuz etkilemesi tahmin ediliyor. 

'TARİHİN EN KÖTÜ DÖNEMİ'

Buğday fiyatlarında yaşanan yükseliş, Çin'in de alarma geçmesine sebep oldu. Buğday stoklarının yüzde 50'sine sahip olan Çin'in Tarım Bakanı Renjian, stoklarının kritik seviyelerde seyrettiğini, yaşanan kriz nedeniyle, 'tarihin en kötü dönemini yaşadıklarını' belirtti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!