banner2

Çin açıkça tehdit etti! Pelosi gerilimi büyüyor: Ateşle oynayan kendini yakar

ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi'yi taşıyan uçak Tayvan’a inmesinin ardından Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan tehdit gibi açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "Bu davranış, ateşle oynamak gibi, son derece tehlikeli. Ateşle oynayan kendini yakar" denilerek tepki gösterdi.

Dünya 02.08.2022, 19:50 02.08.2022, 20:07
Abone ol
Çin açıkça tehdit etti! Pelosi gerilimi büyüyor: Ateşle oynayan kendini yakar

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan Pelosi'nin Tayvan ziyareti, ABD-Çin arasında gerginliği daha da üst düzeye getirdi. Pelosi'nin uçağı Tayvan'a inmesinin ardından Çin'den gelen tehdit gibi açıklama tansiyon yükselmesine neden oldu. Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan tehdit gibi açıklamada ABD uyarıldı ve ''Bu davranış, ateşle oynamak gibi, son derece tehlikeli. Ateşle oynayan kendini yakar" denilmesi dikkat çekti. 

Bakanlık, Pelosi'yi taşıyan uçağın Tayvan'a ulaşmasının hemen ardından yayımladığı açıklamada, Çin muhalefetine ve protestolarına rağmen yapılan ziyaretin "tek Çin" ilkesinin ve Çin-ABD diplomatik ilişkilerinin temelini oluşturan Üç Ortak Bildiri'deki taahhütleri ciddi şekilde ihlal ettiği belirtildi.

ATEŞLE OYNAYAN KENDİNİ YAKAR

Çin'in ziyarete karşı olduğunun, kınadığının ve ABD'yi protesto ettiğinin vurgulandığı açıklamada, "Bu davranış, ateşle oynamak gibi, son derece tehlikeli. Ateşle oynayan kendini yakar." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Pelosi'nin ziyaretinin Çin'in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiği, Tayvan Boğazı'ndaki barış ve istikrarın altını oyduğu, Tayvan bağımsızlığını savunan ayrılıkçı güçlere yanlış mesaj verdiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

TEK ÇİN VARDIR VE TAYVAN ONUN PARÇASIDIR 

"Dünyada yalnızca tek Çin vardır ve Tayvan onun topraklarının ayrılmaz parçasıdır. Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) hükümeti tüm Çin'in tek meşru temsilcisidir. Tek Çin ilkesi uluslararası toplumun evrensel kabul görmüş mutabakatı, uluslararası ilişkilerin temel normudur."

ABD'nin 1979'da imzalanan Diplomatik İlişkilerin Kurulmasına İlişkin Çin-ABD Ortak Bildirisi'nde ÇHC hükümetini Çin'in tek meşru temsilcisi olarak tanıdığını ve bu bağlamda Tayvan halkı ile kültürel, ticari ve diğer gayrı resmi ilişkilerini sürdürmeyi vaat ettiğinin hatırlatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

SİYASİ PROVOKASYONDUR 

"Kongre, ABD hükümetinin parçası olarak, tek Çin politikasına uymakla ve Tayvan bölgesi ile resmi ilişki kurmaktan kaçınmakla yükümlüdür. Çin, ABD Kongresi üyelerinin Tayvan'ı ziyaret etmesine daima karşı çıkmıştır. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Kongre'nin görevdeki liderlerinden olduğuna göre, Tayvan'ı ziyareti ve buradaki etkinlikleri, her ne biçim ve sebeple olursa olsun, ABD'nin resmi ilişkilerin seviyesini yükseltmeye yönelik büyük bir siyasi provokasyonudur. Çin bunu hiçbir zaman kabul edemez, Çin halkı bunu kesinlikle reddeder."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!