Yandex Metrica

Sitede Ara

Çılgın projenin ilk teslimatı tamam: Bu korvetler körfezin güvenliğini sağlayacak!

Çılgın projenin ilk teslimatı tamam: Bu korvetler körfezin güvenliğini sağlayacak!

Ezeli rakibi Hint donanmasından geri kalmak istemeyen Pakistan hükümeti, deniz kuvvetlerinin gücüne güç katarak Asya'nın en büyüğü olmak için çalışmalara devam ediyor. Bu kapsamda İstanbul Tersanesi Komutanlığında inşa edilen PNS BABUR (280), Pakistan'a doğru yola çıktı.

Dünya

02.06.2024, 15:13

Pakistan hükümeti, Asya'nın en büyük deniz filosu olmak için çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde  su üstü filosunu 11 denizaltıdan oluşan bir su altı filosuyla destekleyip 50 savaş gemisine çıkartma planını açıklayan yönetimin İstanbul Tersanesi Komutanlığında inşa edilen MİLGEM korvetlerinden ilki PNS BABUR (280), Pakistan'a doğru seyre başladı.

Türkiye'nin 'Kardeş' ülkesi Pakistan, Aden Körfezi'yle Malakka Boğazı arasında kalan bölgede Hint donanmasıyla rekabet edebilmek için deniz filosunu güçlendirmeye devam ediyor. Hindistan'ın deniz filosunu güçlendirme kararını doğrudan bir tehdit olarak gören Pakistan, denizlerdeki üstünlüğü rakibi Hindistan'a kaptırmak istemediği için son yıllarının en büyük atılımlarını gerçekleştiriyor.

Test ve eğitimleri tamamlanan PNS BABUR (280) son halatı da fora edilerek Pakistan'a doğru seyre başladı.

Biden'dan NATO zirvesine damga vuran gaf: Duyanlar kulaklarına inanamadı Biden'dan NATO zirvesine damga vuran gaf: Duyanlar kulaklarına inanamadı Haberi Görüntüle

PNS BABUR, İSTANBUL'DAN UĞURLANDI

İstanbul Tersanesi Komutanlığı tarafından inşa edilen MİLGEM projesinin ilm gemisi PNS BABUR (F-280), test ve eğitimlerini tamamlamasının ardından İstanbul'dan Pakistan'a doğru yola çıktı. 2018 yılında MİLGEM projesi kapsamında  BABUR Sınıfı olarak adlandırılan gemilerin ilk ikisi (1 ve 2) İstanbul Tersanesi Komutanlığında, diğer ikisi (3 ve 4) Pakistan'da Karaçi Tersanesi Mühendislik Fabrikası (KSEW)’nda inşa edildi.

15 Ağustos 2021 yılında düzenlenen törenle denize indirilen PNS BABUR F-280'de 12 hücreli dikey fırlatma sistemi (VLS) ve 2×3 gemisavar seyir füzesi (ASCM) paketinin eklendi.

PNS BABUR, hava savunma harbinde MBDA Albatros-NG veya Hava Savunma Modüler Genişletilmiş Menzilli (CAMM-ER) yüzeyden havaya füze (SAM) sistemi ile donatıldı. Her biri 6 hücreli 2 adet CAMM/CAMM-ER Lançer Modülü (GWS-26 VLS) ile 2 adet Platform Data Link Terminali (PDLT)’nden oluşmakta.

İsrail, soykırımdan kaçan sivilleri sığındıkları okulda hedef aldı: Çok sayıda ölü ve yaralı var İsrail, soykırımdan kaçan sivilleri sığındıkları okulda hedef aldı: Çok sayıda... Haberi Görüntüle

CÜCE DENİZALTI PLANLARI İFŞA OLMUŞTU

Pakistan donanması için üretilen 'Cüce denizaltılar' KSEW tersanesinin uydu görüntülerinden tespit edilmiş ve Pakistan hükümeti tarafından doğrulanmıştı. Çılgın cüce denizaltı projelerinin ifşa olmasına aldırış etmeyen yönetim bir değil, iki değil tam 11 denizaltı üretiminine hız kazandırdı. Pakistan yönetimi cüce denizaltıların özellikleri hakkında bilgi vermese de cüce denizaltıların sığ su operasyonları ve Deniz Özel Kuvvetleri konuşlandırmaları yapması bekleniyor.

Cinnah sınıfı fırkateynler inşa ederek donanmasını güçlendirecek olan Pakistan yönetimi, ASFAT (askeri fabrika ve tersane yönetimi) ile şartnamelerine göre yeni bir fırkateyn tasarlamak üzere bir sözleşmeye imza attı. Bu kapsamda Cinnah sınıfı dört adet gemi inşa edilecek.

Habere Tepki Ver

9

1

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading