Yandex Metrica

Çılgın proje: Cüce denizaltılar artık nükleer füze taşıyacak!

Çılgın proje: Cüce denizaltılar artık nükleer füze taşıyacak!

Güney Asya'da ezeli rakibi Hindistan'ın deniz donanmasından geri kalmak istemeyen Pakistan yönetimi, Güney Asya'da söz sahibi olmak istiyor. Projelerinin ifşa olmasına aldırış etmeyen hükümet, Çin'den üretilen denizaltılarını nükleer başlıklı füzelerle donatmak için kollarını sıvadı.  

Dünya

12.06.2024, 16:41

Pakistan hükümeti, su üstü filosunu 11 denizaltıdan oluşan bir su altı filosuyla destekleyerek 50 savaş gemisine sahip olma planını bir üst düzeye taşıyor. Hindistan tehdidine boyun eğmek istemeyen Pakistan yönetimi, envanterine ekleyeceği denizaltıları nükleer başlıklı füzeler ile donatmak için çalışmalara başladı.

Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi ile donatılmış bu denizaltılardan sekizinin Pakistan Donanması'na katılması, ülkenin deniz savaşlarında denizaltı ve füze taşıyan deniz karakol uçaklarını kullanmaya öncelik veren saldırgan deniz inkar stratejisini güçlendirdi. Pakistan Donanması'na 2020'lerin sonu ve 2030'ların başında katılması beklenen AIP donanımlı denizaltıların sayısıyla birlikte donanmadaki denizaltı sayısı 11'e yükselecek.

Quwa'da yer alan bir haberde Pakistan hükümetinin tamamen konvansiyonel bir saldırı denizaltısı ile nükleer enerjili bir denizaltı (SSN) veya nükleer enerjili bir balistik füze denizaltısı (SSBN) gibi nükleer enerjili bir tekne arasında kararsız kaldıklarını, bu konuda tartışmaların devam ettiği vurgulandı.

Uzmanlar ise Hangor sınıfı denizaltıların bir nükleer reaktörle güçlendirilmesinin mümkün olmadığını belirtse de Pakistan Donanması bu denizaltılara Taktik Nükleer Savaş Başlıkları (TNW) yerleştirebilir. Uzmanlar bu denizaltıların nükleer gemiye dönüştürülemeyeceğini, denizaltı reaktörlerinin yapımı son derece karmaşık olduğunu dile getirdi.

Fotoğraf: Agosta 70B (HASHMAT Sınıfı)

Mars'ta yaşam an meselesi: Gezegende yaşayabilen bitki türü keşfedildi! Mars'ta yaşam an meselesi: Gezegende yaşayabilen bitki türü keşfedildi! Haberi Görüntüle

PAKİSTAN DONANMASINI GÜÇLENDİRİYOR

Pakistan 1998 yılında gerçekleştirdiği ilk nükleer silah denemesinden bu yana Hindistan'a karşı kullanmak üzere Taktik Nükleer Saldırı silahları üzerinde çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor. TNW'ler daha küçük, daha taşınabilir ve stratejik caydırıcı olmaktan ziyade savaş alanında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Pakistan bu TNW'leri, Hint kuvvetlerine karşı kullanarak tam ölçekli bir stratejik nükleer savaşı tetiklemeden Hint donanmasını hızlı bir şekilde mağlup etmeyi amaçlıyor.

Hangor sınıfı SSP muhtemelen Pakistan'ın ilk kez 2018'de test ettiği Babur-3 SLCM'nin bir varyantını kullanacak. Babur-3'ün ise 450 km menzile sahip olduğu biliniyor. Babur-3 testinin ardından, Denizden Fırlatılan Seyir Füzesinin “güvenilir bir ikinci vuruş kabiliyetinin” kilit bir bileşeni olduğuna ise dikkat çekiliyor.

Pakistan'ın yaşadığı mali zorluklar Çin'den satın alınan S-26 Hangor sınıfı denizaltıların teslimatını geciktirmişti. İlk denizaltıyı 2023 sonunda teslim almak yerine, Yuan sınıfı denizaltıların ilki Mayıs 2024'te denize indirildi.

İki denizaltı torpido saldırısı düzenledi: NATO kıyıları tehlikede: Savaş provası İki denizaltı torpido saldırısı düzenledi: NATO kıyıları tehlikede: Savaş provası Haberi Görüntüle

HİNDİSTAN DONANMASI ENDİŞELENMELİ Mİ?

Pakistan nükleer güçle çalışan bir denizaltı tasarlayıp geliştiremez fakat Koramiral Saeed'in açıklamaları Pakistan Donanmasının bu fikir üzerinde çalışmalar yaptığını kanıtlar nitelikte. İslamabad yönetimi nükleer denizaltı programını uzun vavdeli bir stratejinin parçası olarak yürütüyor olabilir.

Pakistan'ı nükleer saldırı denizaltısıyla donatmak, Hint Donanması'nın Hint Okyanusu Bölgesi'nde (IOR) daha rekabetçi olmasını isteyen Pekin yönetiminin de işine yarayabilir. Çin, şu ana kadar Bangladeş, Pakistan ve Myanmar'a denizaltı tedarik ederek Hint Okyanusu'nun alt sularını oldukça tartışmalı bir alan haline getirdi.

Uzmanlara göre Hindistan, uçak gemisini Pakistan hükümetinin nükleer denizaltısını hesaba katmadan konuşlandırmayacak. Yeni Delhi yönetimi, 11 Mart'ta Çoklu Bağımsız Hedeflenebilir Yeniden Giriş Aracı (MIRV) teknolojisine sahip uzun menzilli balistik füze Agni-V'yi testini başarıyla tamamladı. Uzmanlar, nükleer başlıklı füzelerinin beka kabiliyetini arttıran MIRV teknolojisinin ilk saldırılar için de faydalı olabileceğini savunuyor.

Hindistan donanmasının Mayıs 2024 verilerine göre iki uçak gemisi, bir SSBN dahil 16 denizaltı ve 16 fırkateynle donatılan Hindistan Donanması, 322.000 tonluk bir filoya sahip. 10 Destroyer, 26 Korvert, 135 Sahil Güvenlik Botu, 6 Mayın Gemisi mevcut.

Bir değil, iki değil tam 100 F-16: Çılgın siparişi işte böyle duyurdular! Artık onlar düşünsün Bir değil, iki değil tam 100 F-16: Çılgın siparişi işte... Haberi Görüntüle

CÜCE DENİZALTILAR İFŞA OLMUŞTU

KSEW teranesinin uydu görüntülerinde yeni bir küçük denizaltının görüldüğü tespit edildi ve doğrulandı. Pakistan Donanması denizaltının özellikleri hakkında bilgi vermedi fakat cüce denizaltıların sığ su operasyonları ve Deniz Özel Kuvvetleri konuşlandırmaları yapması muhtemel.

Cinnah sınıfı fırkateynler inşa edecek ve Pakistan Donanması, ASFAT (askeri fabrika ve tersane yönetimi) ile şartnamelerine göre yeni bir fırkateyn tasarlamak üzere bir sözleşmeye imza attı. Bu kapsamda Cinnah sınıfından dört gemi inşa edilecek.

Habere Tepki Ver

8

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading