banner2

Çıkarma gemileri Odessa'ya yanaştı! Rus ordusu liman kentini işgal edip Transdinyester'e yönelecek

Son dakika haberi... Ukrayna'nın Karadeniz'e açılan kapısı Odessa, Rus çıkarma gemilerinin tehdidi altında. En az 8 adet çıkarma gemisi denizden karaya işgal başlatmak için hazır bekliyor. Rus ordusunun nihai hedefi, kuzeydeki cephane deposu Transdinyester!

Dünya 03.03.2022, 11:51 03.03.2022, 12:12
Abone ol

Rusya, Ukrayna işgalinde bir cephe daha açmaya hazırlanıyor. Yaklaşık bir aydır Karadeniz'de 30'dan fazla gemi bulunduran Rus Deniz Kuvvetleri, şimdi özellikle çıkarma gemilerini Ukrayna'nın Odessa kenti açıklarında konuşlandırdı. 

Bölgeden yansıyan görüntülere göre Ukrayna'nın dünyaya açılan en önemli noktalarından Odessa'yı şu an en az 8 adet çıkarma gemisi tehdit ediyor. Fırkateyn ve denizaltılar tarafından korunan çıkarma gemilerinin yeni bir işgal için ne zaman harekete geçeceği şimdilik meçhûl. Ancak Rusya'nın Odessa'yı işgal ederek hemen kuzeydeki Moldova'da bulunan Transdinyester bölgesine ulaşmayı amaçladığı biliniyor. 

İkinci Dünya Savaşı'nın hemen sonrasında Sovyetler Birliği Moldova-Ukrayna sınırındaki Transdinyester bölgesinde dünyanın en büyük cephaneliğini oluşturmuştu. O yıllardan beri cephaneliğin bulunduğu bölge Rus askerlerinin denetiminde. Moldova'nın doğusunda Ukrayna sınır hattı boyunca uzanan Transdinyester bölgesi, Odessa'nın işgal edilmesi halinde Karadeniz'e uzanan birleşik bir bölge olarak Rus kontrolüne geçecek. Moskova, nihai olarak Ukrayna'nın denizle bağlantısını kesmek istiyor. 

HALK SEFERBER OLDU, ORAYA YIĞINAK BAŞLADI 

Ukrayna ordusu ise denizden gelebilecek saldırılara karşı sahilde mevzi ve yığınaklar yapıyor. Odessa kıyılarında güvenlik güçleri Ukrayna halkıyla eşgüdüm halinde önlemler alıyor. Bir çıkarma ihtimaline karşı direnişin etkin şekilde örgütlenmesi için hazırlıklar sürüyor. Bölgeye çok sayıda beton bariyerin taşındığı da gelen bilgiler arasında. 

Odessa sokaklarında seferberlik durumu gözlenirken bölge halkı sık sık siren sesleriyle panik yaşıyor. Sahile yakın kesimlerde bulunan büyük bir restoranı yardım toplama ve dağıtım merkezi haline getiren Ukraynalılar, Odessa genelinde ihtiyaç sahiplerine giyecek ve yiyecek ulaştırılmasını sağlıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!