banner2

Cezayir Cumhurbaşkanı: "Türkiye siyasi karşılık beklemeden yatırım yapıyor"

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebun, Fransız dergisi Le Point’e verdiği röportajda, sömürge dönemi, Cezayir’in bugünü ve Türkiye ile ilişkilere değindi.

Dünya 03.06.2021, 12:37 03.06.2021, 17:58
Abone ol
Cezayir Cumhurbaşkanı: "Türkiye siyasi karşılık beklemeden yatırım yapıyor"

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebun, Fransız dergisi Le Point’e verdiği röportajda, sömürge dönemi, Cezayir’in bugünü ve Türkiye ile ilişkilere değindi.

Röportajda, Türkiye ile Cezayir arasındaki ilişkileri “mükemmel” olarak niteleyen Tebun, “Bazı ülkeler ile Türkiye arasındaki sorunlar bizi ilgilendirmiyor. Bizin Türkiye ile ilişkilerimiz mükemmel. Türkler, siyasi karşılık beklemeden Cezayir’e 5 milyar dolarlık yatırım yaptı” dedi.

Tebun, Cezayir ile Türkiye arasındaki iyi ilişkilerden bazı ülkelerin rahatsız olabileceği sorusuna ise “Rahatsız olanların yapacağı tek şey var: buraya gelip Türkler gibi yatırım yapmak” şeklinde konuştu.

Cezayir-Fas ilişkileri

Le Point dergisine verdiği röportajda, Kuzey Afrika’daki güncel gelişmelere de değinen Tebun, Batı Sahra sorununda tavırlarının değişmediğini aktardı.

Tebun, Fas sınırını kapalı tutmaya devam edeceklerini vurguladığı röportajda, “Çünkü sürekli bize saldıran düşman bir ülke (Fas) var” dedi.

Cezayir’in Batı Sahra konusundaki tavrının Sahra halkını desteklemek şeklinde olduğuna dikkat çektiği konuşmasında Tebun, “Fas işgalini” reddettiklerini ifade etti. “Batı Sahra’da çoğunluk Mağribliler değil Sahralıların lehine. Eğer bir referandum yapılırsa bağımsızlık kararı çıkar”

Fransa’dan tazminat değil, suçunu kabullenmesini bekliyoruz

Cezayir Cumhurbaşkanı, Fransız mandası dönemine de değindiği röportajda, “Fransa’dan maddi tazminat değil, suçunu kabullenmesini bekliyoruz. Bu da bir özürdür. Cezayir’deki nükleer deneme sahalarını temizlesinler. Zira bu sahalar hala insanlara zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

Tebun, ayrıca, Fransa’nın yıllarca Cezayir’i sömürdüğünü ve halka acı çektirerek, kabileleri ve köyleri toptan yok ettiğini  ifade ettiği röportajda, “Sömürge döneminde 45 bini aşkın kişi yaşamını yitirdi. Fransa suçlarını eksiksiz kabul etmeli” dedi.

Yeniden aday olmayacağım

Cezayir Cumhurbaşkanlığında ilk dönemini geçiren Abdulmecid Tebun, Le Point’e verdiği röportajda ayrıca, görev süresi bittiğinde yeniden aday olmayacağını sözlerine ekledi.

Cezayir’de Şubat 2019’da başlayan Hirak protestoları sonucunda 2000 yılından beri Cumhurbaşkanı olan ve sağlık sorunları yaşayan Abdulaziz Buteflika ordu tarafından görevden uzaklaştırılmıştı.

Ülkede Aralık 2019’da yapılan seçimlerde ise Abdulmecid Tebun Cezayir Cumhurbaşkanlığına seçilmişti. Buna rağmen Hirak hareketi yer yer devam ederken, göstericiler eski rejimin bütün kalıntılarının siyasetten çekilmesini talep ediyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!