banner2

Cesetler içindeki Wagner şefinin masal kitabı ortaya çıktı: Savaş lordu Indraguzik!

Ukrayna işgali sırasında Bahmut'u adeta kan banyosuna çeviren Wagner şefi Yevgeni Prigozhin'in eski bir masal yazarı olduğu ortaya çıktı.

Dünya 24.06.2023, 12:55 24.06.2023, 13:03
Abone ol
Cesetler içindeki Wagner şefinin masal kitabı ortaya çıktı: Savaş lordu Indraguzik!

Ukrayna topraklarında kendisine bağlı paralı askerlerle binlerce kişiyi öldürüp şehirleri yakıp yıkan savaş lordu Yevgeni Prigozhin'in bir zamanlar çocuklar için masal yazdığı ortaya çıktı. 

Vladimir Putin'in davetlerinde yemek hizmetlerini üstlendiği için 'şef' lakabıyla bilinen Wagner kurucusu Prigozhin, 2004 yılında 'Indraguzik' adında bir masal kitabı yayınladı. 

The Moscow Times'ta yayınlanan habere göre 1980'lerde hırsızlık suçundan 9 yıl hapis yatan Prigozhin, cezaevinden çıktıktan sonra St. Petersburg'da restoran işletmeye başladı. 

Sonraki yıllarda Putin'in de desteğiyle işleri açılan oligark Prigozhin, eşi Lyubov Prigozhina ile çocukları Polina ile Pavel'e ithaf ettiği masal kitabını 2004 yılında yayınladı. 

Sadece 2 bin adet basılan masal kitabının önsözünde Yevgeni Prigozhin, öyküyü çocuklarıyla birlikte kaleme aldıklarını belirtiyor. 

Bugünlerde Bahmut cephesinde Rus ve Ukrayna askerlerinin cesetlerini tabutlayıp evlerine göndermekle meşgul Prigozhin, aynı zamanda Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov'u küfürlü sözlerle tehdit ediyor. 

Oysa yaklaşık 20 yıl öncesinin masal yazarı sevgi dolu aile babası, Agat Yayınları'na bastırdığı kitabında, bir tiyatro avizesinin içinde yaşayan minik bir erkek çocuk ile kız kardeşinin öyküsünü anlatmıştı. 

Prigozhin'in 'küçük insanlar ülkesinde' geçen Indraguzik masalı, okuyucuları 90 sayfa boyunca ilginç bir maceraya sürüklüyor. 

Ayrıntılı ve ilgi çekici çizimlerle de süslenen masal kitabında Indraguzik ile arkadaşları, kralıyla tanıştıkları memleketleri Indroguzia'ya bir yolculuk yapıyor. Krala yardım etmek isteyen Indraguzik, onu büyütmek için tiyatro salonundaki sihirli avizeyi kullanıyor. Ancak ekip yanlış hesap yapıyor ve kral bir deve dönüşüyor. 

"Halkım çok minikse onları nasıl yönetebilirim? Halkımı yanlışlıkla yok etmekten korkuyorum. Lütfen beni eski halime döndür. Çünkü Indraguzikleri yalnızca küçük bir kral yönetebilir" diyen masal kahramanı kral, eski küçük haline dönme konusunda avizeyi kullananlara yalvarıyor. 

Wagner şefi Prigozhin'in Indraguzik masalını okuyan küçük oğlu Pavel şimdi 27 yaşında ve hem Suriye hem de Ukrayna doğusunda Wagner saflarında savaştı. 30 yaşındaki kızı Polina'nın ise St. Petersburg'da lüks bir otelin sahibi olduğu biliniyor. 

Masal kitabındaki resimlerden biri, Yevgeni Prigozhin'i karısı ve çocuklarıyla gösteriyor.

Moskova'da yaşayan psikolog Karina Militonyan, çocuk kitabı yazarı Prigozhin ile savaş lordu Prigozhin arasındaki uçurum sorulduğunda şu ilginç cevabı veriyor: "Böyle bir adam her türden karakteri bir araya getirebilir!"

Sosyal medya hesabındaki görüntülü paylaşımlarıyla Rus askerî bürokrasisine açık sözlü uyarılarda bulunmaktan çekinmeyen 62 yaşındaki Yevgeni Prigozhin'in, Putin sonrası dönem için siyasi yatırım yaptığı ileri sürülüyor. 

Bahmut cephesinde onbinlerce Wagner milisini kaybeden Yevgeni Prigozhin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov'a küfür ederek onları tehdit etmişti. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!