banner2

Cephe hattından 'bomba' görüntüler: Bir roket Wagner grubunu paramparça etti

Ukrayna ordusunun Rusya'ya karşı direnişi sürüyor. Çatışmaların odak noktası Bahmut'ta bir grup Wagner askerinin roketle vurulması görüntülere yansıdı.

Dünya 20.12.2022, 18:39
Abone ol

Ukrayna ordusu Rus işgaline direnişi sürdürüyor. Çatışmaların yoğun şekilde devam ettiği Bahmut'ta Rus ordusu halen kayda değer bir ilerleme sağlayamadı. Rusların buradaki kaybı her geçen gün daha da artıyor. Vladimir Putin'e bağlı paralı asker şirketi Wagner, cephe hattına hapishanelerden mahkûm taşırken, eğitimsiz olduğu gözlenen bu personel arazide sık sıkı bombaların hedefi oluyor. 

ZELENSKİ SAVAŞIN ODAK NOKTASINDA

Yaklaşık iki aydır çatışmaların odak noktası durumundaki Bahmut, haritadan silinmiş bir kent görünümüne büründü. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, bir zamanlar 80 bin nüfusun yaşadığı Bahmut'u bugün ziyaret etti. 

Doğudaki Donetsk bölgesinin cephe hattında bulunan kentte harabe haline gelmiş binalardan birinde Ukrayna askerleriyle buluşan Zelenski personele moral vermeye çalıştı, bazıların çeşitli ödüller takdim etti. Zelenski dün yaptığı açıklamada, Bahmut'un savunma açısından kendileri için kilit öneme sahip olduğunu belirterek "Bahmut, cephe hattı boyunca en sıcak nokta olmaya devam ediyor. 1300 kilometrede aktif çatışmalar sürüyor" demişti. 

BELGOROD'DA YANGIN VAR

5-6 Aralık'ta Rusya topraklarının 600 kilometre derininde operasyon icra eden ve iki adet hava üssünü Sovyet döneminden kalma Tu-141 mühimmatıyla vurmayı başaran Ukrayna ordusu, sınır hattındaki Rus kenti Belgorod'a yine füze yağdırdı. Rusya'nın aylardır elektrik altyapısına yönelik saldırılarına bir cevap olarak Belgorod'da elektrik santralini hedef alan Kiev güçleri bu kentte elektriklerin kesilmesine neden oldu. 

Rusya ise geçtiğimiz haftalarda Herson kentini boşaltmasının ardından geri çekildiği Dinyeper hattında daha da geriliyor. Ukrayna güçlerinin hem Dinyeper doğusundaki Rus mevzilerini hem de Zaporijya-Melitopol hattını vurmaya devam ettiği bildiriliyor. Rusların son dönemde sahadaki yegane üstünlüğü ise Forpost, Orlan-10, Lancet ve Şahid-136 tipi dronlarla yaptığı saldırılar oldu. 

İran'dan alınan Şahid-136 dronlar Kiev'e düşmeye devam ederken Rusya'da üretilen mini kamikaze dron Lancet ise Ukrayna askeri teçhizatına zarar veriyor. Ruslar tüm bunların yanında ABD ve İsrail desteğiyle üretilen Forpost ve Orlan-10 tipi İHA'ları da kullanıyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!