banner2

Casus balon vuruldu! ABD ordusu Atlantik Okyanusu üzerinde 'icabına baktı'

ABD Savunma Bakanlığının 2 Şubat'ta Çin’e ait olduğu öne sürülen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD ana kıtası üzerinde uçuş yaptığını tespit etmesi sonrası iki ülke arasında gerilim tırmandı. Başkan Joe Biden'ın "İcabına bakacağız" dediği casus balon ABD ordusunca düşürüldü.

Dünya 04.02.2023, 23:06 04.02.2023, 23:42
Abone ol
Casus balon vuruldu! ABD ordusu Atlantik Okyanusu üzerinde 'icabına baktı'

Dışişleri Bakanı Blinken'in Pekin ziyaretini ertelemesine yol açan ABD semalarındaki Çin "casus balonu" Amerikan ordusu tarafından Atlantik okyanusu üzerinde vuruldu.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), sosyal paylaşım platformu Twitter üzerinden, "Savunma Bakanlığı'nın ulusal güvenlik çabalarını desteklemek için Wilmington, Myrtle Beach ve Charleston uluslararası havaalanlarındaki kalkış ve varış seferlerinin durdurulduğu" açıklamasında bulunmuştu.

FAA ayrıca Kuzey ve Güney Carolina kıyı şeridi üzerindeki hava sahasının da uçuşa kapatıldığını belirtmişti.

"GÖZETLEME BALONU OLDUĞUNU BİLİYORUZ"

FAA'nın da bu nedenle Kuzey ve Güney Carolina kıyı şeridi üzerindeki hava sahasını geçici olarak kısıtladığı aktarılmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 2 Şubat'ta Çin’e ait olduğu iddia edilen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD ana kıtası üzerinde uçuş yaptığını ve Amerikan ordusunun balonu takip ettiğini açıklamıştı.

Çinli yetkililer balonun Çin'e ait sivil bir hava aracı olduğunu, meteorolojik araştırma için kullanıldığını, rüzgarlarla sürüklenerek yanlışlıkla ABD hava sahasına girdiğini belirtmişti.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri ise "Çin'in açıklamasının farkındayız ancak bunun bir gözetleme balonu olduğunu biliyoruz." ifadesini kullanmıştı.

Balon krizi üzerine ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da 5-6 Şubat'ta Pekin'e yapacağı ziyareti erteleyeceğini açıklamıştı. Başkan Biden da bugün konuya ilişkin ilk yorumunu yaparak, "(Casus balonun) İcabına bakacağız." ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!