banner2

'Casus Balon' krizi büyüyor! Biden gözdağı verdi! 'İcabına bakacağız'

Dünyanın gündeminde ABD-Çin arasındaki casus balon krizi bulunuyor. ABD Başkanı Joe Biden bu konuyla ilk defa hafta sonunu geçireceği New York eyaletine bağlı Syracuse kentine giden uçaktan indikten sonra yorum yaptı. Biden, casus balon için "İcabına bakacağız" dedi.

Dünya 04.02.2023, 22:34 05.02.2023, 20:03
Abone ol
'Casus Balon' krizi büyüyor! Biden gözdağı verdi! 'İcabına bakacağız'

ABD Başkanı Biden, bir gazetecinin ABD semalarındaki Çin balonuna ilişkin sorusuna yanıt verdi.  ABD-Çin arasındaki casus balon krizi hakkında konuşan Biden, "İcabına bakacağız" dedi. 

"BALON ABD ORDUSUNU TAKİP EDİYOR"

ABD  Savunma Bakanlığı (Pentagon), 2 Şubat'ta Çin'e ait olduğu iddia edilen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD ana kıtası üzerinde uçuş yaptığını ve Amerikan ordusunun balonu takip ettiğini ifade etmişti.

ÇİN: YANLIŞLIKLA ABD HAVA SAHASINA GİRDİ 

Çinli yetkililer ise bu konu hakkında balonun Çin'e ait sivil bir hava aracı olduğunu, meteorolojik araştırma için kullanıldığını, rüzgarlarla sürüklenerek yanlışlıkla ABD hava sahasına girdiğini söyledi.

ABD: BU BİR GÖZETLEME BALONU 

ABD  Savunma Bakanlığı yetkilileri ise Çin'in bu açıklaması üzerine "Çin'in açıklamasının farkındayız ancak bunun bir gözetleme balonu olduğunu biliyoruz."dedi.

İki ülke arasında yaşaan Balon krizi üzerine ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da 5-6 Şubat'ta Pekin'e yapacağı ziyareti erteledi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!