Yandex Metrica

Sitede Ara

C-23 Sherpa'da sessiz devrim: 500 sipariş gelirse üretime devam

C-23 Sherpa'da sessiz devrim: 500 sipariş gelirse üretime devam

ABD ve Çin donanma envanterlerine beşinci ve altıncı nesil savaş uçaklarını eklemeyi planlarken, Kanada'da neredeyse unutulmuş De Havilland Short C-23 Sherpa'yı donanmasına ekleyerek adeta sessiz bir devrim yapıyor.  

Dünya

10.06.2024, 11:56

Çin, en büyük rakibi ABD ile hem denizde hem de havada yarış halindeyken bu esnada Kanada hükümetinden son derece kritik ticari hamle geldi. Kanada, neredeyse unutulmuş C-23 Sherpa'yı askeri varyant olarak yeniden canlandıracak.

29 Mayıs'ta Ottawa'da düzenlenen CANSEC fuarında konuşma yapan De Havilland Kanada'nın Kurumsal İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Neil Sweeney, C-23'ün savunma ve yangınla mücadele pazarları için yeniden canlandırılıp canlandırılamayacağını görmek üzere bir çalışma yürütüldüğünü duyurdu.

Çalışma, hava indirme ve paraşütçü misyonları için C-23'ün fizibilitesine odaklanan De Havilland, C-23'e tekrardan hayat vererek 'Sessiz devrim' yapmaya son derece kararlı. Şirket ayrıca bu yıl C-23'e olan talebi ölçmek için bir pazar araştırması başlattı.

C-23'ün yeniden canlandırılması ve yeniden piyasaya sürülmesi için herhangi bir tarihin açıklanmadığına dikkat çekilirken şirket, '10 adetlik bir üretim söz konusuysa üretmeyeceğiz, 500 adetlik bir talep olursa üreteceğiz' diyerek piyasanın üretimde son sözü söyleyeceğini dile getirdi.

MİT peşlerini bırakmıyor: Suriye'de Türk bayrağına yönelik provokasyonda bulunan bir kişi daha yakalandı MİT peşlerini bırakmıyor: Suriye'de Türk bayrağına yönelik provokasyonda bulunan bir... Haberi Görüntüle

ÖVGÜLERLE KULLANILDI

1960'lı yılların taşıyıcısı görünüşüyle hiçbir zaman en yüksek puanları kazanamadı. Kutu gibi bir gövdeye ve iki ayrık dikey stabilizatöre sahip olan C-23'ün geçmisi ise oldukça derin.

C-23, Belfast'taki Short Brothers tarafından 1984-1997 yılları arasında üretilmiştir. Short Brothers ABD'nin eski Başkanı Oakley Brooks, üç farklı modelde 60 adet C-23'ün ABD ordusuna gönderildiğini, bunların 2014 yılına kadar övgüye değer bir şekilde hizmet verdiğini dile getirmiştir.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading