banner2

Burkina Faso'da 2,8 milyon kişi açlıkla yüz yüze!

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso'da 2,8 milyon kişinin gıda kriziyle karşı karşıya olduğu açıklandı.

Dünya 30.03.2022, 00:14
Abone ol
Burkina Faso'da 2,8 milyon kişi açlıkla yüz yüze!

Salgın ve çatışmaların artması sonrası ihracatı ve üretimi kısan ülkeler dünyada tedarik krizine yol açtı. Bu durumdan en çok yoksul ülkeler etkileniyor.

ÜLKENİN YAKLAŞIK YÜZDE 13'Ü AÇLIKLA KARŞI KARŞIYA

Burkina Faso basınında çıkan haberlere göre, Gıda ve Beslenme Durumu Tahmin Komitesi (CPSA), 2022 yılı için ilk değerlendirme toplantısını yaptı.

İlk sonuçlara göre, bu yıl, yaklaşık 21 milyon nüfusa sahip ülkede 2,8 milyon kişinin gıda kriziyle karşı karşıya olduğu kaydedildi.

SALGIN VE GÜVENLİK SORUNU

Toplantıya ilişkin devlet televizyonu RTB'ye değerlendirmelerde bulunan Tarım Bakanı Innocent Kiba da gıda krizinin, ülkede üretimin azalmasına neden olan güvenlik sorunu, kuş gribi ve Kovid-19 salgınından kaynaklandığını belirtti.

Bakan Kiba, gelecek haftadan itibaren konuya ilişkin gerekli önlemlerin alınmaya başlayacağını kaydetti.

MALİ'DEKİ TERÖR SALDIRILARI

Mali'de 2012'de patlak veren güvenlik krizi nedeniyle Burkina Faso 2015'ten bu yana terör saldırılarının hedefi oluyor.

Hükümet verilerine göre, düzenlenen terör saldırılarında 2016'dan 2021 Aralık'a kadar 600'ü güvenlik gücü olmak üzere 2 bin kişi yaşamını yitirdi.

Ulusal Acil Yardım ve Rehabilitasyon Konseyinin geçen hafta açıkladığı verilere göre de 28 Şubat itibarıyla, terör saldırıları nedeniyle yer değiştirmek zorunda kalanların sayısı 1 milyon 814 bin 283'e ulaştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!