banner2

Burası Bağdat... İranlı general Kasım Süleymani'yi anmak için toplandılar

İran Devrim Muhafızları'nın yurtdışı operasyonlardan sorumlu komutanı Kasım Süleymani, ABD tarafından öldürülmesinin ikinci yılında Irak başkentinde şiiler tarafından anıldı.

Dünya 01.01.2022, 16:40 01.01.2022, 16:54
Abone ol
Burası Bağdat... İranlı general Kasım Süleymani'yi anmak için toplandılar

Suriye iç savaşında Beşar Esed ve rejimini ayakta tutan isimlerden İranlı general Kasım Süleymani, ABD tarafından düzenlenen suikastın ikinci yıldönümü öncesi Irak'ın başkenti Bağdat'ta anıldı. 

Elinde binlerce sünni Müslüman'ın kanı bulunan Süleymani, Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis ile birlikte Bağdat Havalimanı yakınlarında bir aracın içerisindeyken SİHA atışıyla imha edilmişti. 

İran'ın Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi yöneticisi Ebu Mehdi el-Mühendis için Irak'ta yaşayan İran yanlısı şiiler tarafından anma töreni düzenlendi. 

"IRAK'IN EGEMENLİĞİ İÇİN..."

Aralarında siyasilerin de bulunduğu yüzlerce kişi, ellerinde Irak bayrakları ile Süleymani ve Mühendis'in fotoğraflarını taşıdı. Haşdi Şabi Başkanı Falih el-Feyyad, törende yaptığı konuşmada, Süleymani ve Mühendis'in öldürülmesinin Irak'ın egemenliğinin ihlali anlamına geldiğini, bu bakımdan ABD güçleri ve yabancı güçlerin ülkeden çekilmesi talebinin, duygusal istekten kaynaklanmadığını, Irak'ın egemenliğini pekiştirmek için olduğunu ileri sürdü.

TRUMP: TALİMATI BEN VERDİM

ABD saldırısında öldürülen Kasım Süleymani'nin cesedi meşhur yüzüğünden teşhis edilmişti. 

ABD, 3 Ocak 2020'de Bağdat Havalimanı'nda Kudüs Gücü Komutanı Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in araç konvoyuna hava saldırısı düzenlemişti.

Saldırıda her iki komutanla Irak ve İranlı askeri yetkililerden toplam 10 kişi hayatını kaybetmişti. Dönemin ABD Başkanı Donald Trump, ABD'ye tehdit oluşturduğu gerekçesiyle Süleymani'yi öldürme talimatını kendisinin verdiğini duyurmuştu.

Bunun ardından İran da 8 Ocak'ta ABD'nin Irak'taki iki üssünü balistik füzelerle vurmuştu. Saldırıda ABD askerlerinden ölen olmamış ancak daha sonra 109 askerin saldırı sırasında travmatik beyin hasarına uğradığı açıklanmıştı.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney başta olmak üzere İranlı sivil ve askeri yetkililer, Süleymani'nin intikamını 'uygun bir zamanda' alacaklarını söylüyor.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!