banner2

Bulgaristan'da yeni parlamento göreve başladı

Bulgaristan'da 11 Temmuz'da yapılan erken parlamento seçimlerinin ardından oluşan parlamento, bugün ilk oturumunu yaptı. Cumhurbaşkanı Radev: "Umutlarımızı birleştiren gün."

Dünya 21.07.2021, 14:39 21.07.2021, 15:25
Abone ol
Bulgaristan'da yeni parlamento göreve başladı

Bulgaristan’da 11 Temmuz’da gerçekleşen erken parlamento seçimlerinin ardından oluşan yeni parlamento, bugün ilk oturumunu gerçekleştirdi.

Seçimlerin ardından 240 sandalyeli Bulgaristan parlamentosunda 6 parti ve ittifak temsiliyet hakkı kazanmıştı. 

Bulgaristan’ı 12 yıldır yöneten Boyko Borisov'un lideri olduğu Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisinin boykot edildiği parlamentonun ilk oturumuna 214 milletvekili katıldı.

Mecliste 65 sandalyeyle en büyük grup olan, popülist şovmen Slavi Trifonov'un Böyle Bir Halk Var (ITN) isimli partisinin başkan yardımcısı Toşko Yordanov, 15 güne kadar diğer siyasi güçlerle müzakere yaparak kabine taslağı sunacaklarını bildirdi. Yordanov, GERB’nin ise parlamentodaki tüm güçler tarafından boykot edildiğine vurgu yaptı.

Parlamento oturumunda bir konuşma yapan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, “Umutlarımızı birleştiren gün bugün” ifadelerini kullandı.

Bulgaristan'da 4 Nisan'da yapılan olağan parlamento seçiminin ardından yine 6 siyasi parti ve ittifak, yüzde 4 barajını aşarak temsil edilme hakkı kazanmıştı. Fakat yeni hükümet kurulamamış, Cumhurbaşkanı Rumen Radev meclisi feshederek, 11 Temmuz için erken seçim kararı almıştı.

Radev, Stefan Yanev'i geçici hükümetin başbakanı olarak görevlendirmişti.

Erken genel seçimi kazanan ITN'nin lideri, popülist şovmen Slavi Trifonov, seçim sonuçlarını beklemeden ve diğer siyasi güçlerle müzakere etmeden bir kabine listesi açıklamıştı. Trifonov, kendi özel televizyon kanalından duyurduğu listenin ülkenin siyasi ahlak ve geleneğine göre kurulmadığını anlayınca teklifini geri çekmişti.

GERB: ERKEN SEÇİMİN AMACI BİZİ SİYASETTEN DIŞLAMAKTI

GERB adına konuşan milletvekili Desislava Atanasova, yapılan erken genel seçimin amacının GERB partisini siyasetten dışlamak olduğunu, buna rağmen partisinin güçlü ve yapıcı bir muhalefet olacağını söyledi.

Rusya yanlısı Bulgaristan Sosyalist Partisinin lideri Korneliya Ninova, diyalog istemeyen güçlerden oluşan yeni parlamentonun sosyal sorunlara önem vermesi gerektiğini savundu.

Borisov'a karşı bir yıl süren sokak protestolara öncülük eden Demokratik Bulgaristan koalisyonu lideri Hristo İvanov, ülkenin siyasi krizde olduğunu ifade etti.

ÜYELERİNİN ÇOĞUNLUĞU TÜRK OLAN HÖH 29 SANDALYE KAZANDI

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin lideri Mustafa Karadayı da ülkedeki Türk ve Müslümanların Kurban Bayramı'nı kutlayarak, Bulgaristan'ı krizden çıkaracak bir hükümetin kurulması için çaba göstereceklerin dile getirdi.

Karadayı, parlamentoda 29 milletvekili ile 5. siyasi güç konumunda bulunan HÖH'ün yeni parlamentodaki hedeflerini anlatırken şunları söyledi:

"Biz, sadece iktidarda olmak uğuruna iktidara katılmak istemeyiz. Amacımız, her bir Bulgaristan vatandaşının onurlu bir hayat sürdürebilmesidir. Vatandaşlar artık seçimden seçime gitmekten yıprandı. İktidara gelenler, işine sıkı sıkıya sarılıp kaybedecek zamanları olmadığını şimdiden bilmeli."

Konuşmaların ardından yapılan oylamada ITN milletvekili İva Miteva parlamento başkanlığına seçildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!