Bu şehrin üstünde dev bir kaya var! Görenlerin ağzı açık kalıyor!

Devasa bir kaya ve o kayanın altına kurulmuş bir kasaba. İspanya'daki Setenil de las Bodegas, ülkenin en turistik bölgelerinden biri. Normalde 3 bin olan nüfusu, turizm sezonun açılmasıyla on binleri buluyor.

Dünya 26.06.2022, 16:21
Bu şehrin üstünde dev bir kaya var! Görenlerin ağzı açık kalıyor!

Nüfusu 3 binden biraz fazla ama ağırladığı turist sayısı on binlerde. İspanya'nın şirin ve egzotik kasabası Setenil de las Bodegas. 

Latince septem nihil demek olan Setenil, “yedi kez hayır” anlamına geliyor. Dönemin katoliklerinin bölgeyi Endülüslerden 7 kez almaya kalkmasına ithafen bu isim konulmuş. Kayaların altındaki serin alanlar, üretilen yerel gıdaları geniş alanda rahatça saklayabildiği için ismin sonuna, ambar anlamına gelen “Bodegas” ekleniyor.    

DEVASA KAYANIN ALTINDA BİR KASABA

Burayı özel yapan şey, kasabanın bir bölümünün devasa bir kayalığın hemen altına kurulmuş olması. 
Setenil de las Bodegas'ta sadece üç bin kişi yaşıyor. Ancak özellikle internetin yaygınlaşması ve sosyal mecralara ilginin artmasıyla birlikte gözde bir turistik rotaya dönüşmüş durumda.

BAL VE ZEYTİNYAĞI BİR HAYLİ MEŞHUR

Kasabadaki bar, restoran ve marketler bölgenin en iyi mekanları olarak gösteriliyor. Özellikle Endülüs şarabı, balı ve zeytinyağının bölgedeki en iyi ürünler olduğundan bahsetmek gerek.

EVLER YAZIN SERİN, KIŞIN SICAK

Burada ev yapmak daha az maliyetli olsa gerek. Çünkü tepesinin büyük bir kayadan oluşmasından ötürü baştan sonra bir ev yapmaya gerek yok, bir ön cephe ve duvarların olması yeterli. Bu evlerin; yazın aşırı sıcak, kışın da aşırı soğuk olmadığını tahmin etmek ise zor değil.

KAYALIĞIN ÜSTÜNDE KALE

Kasabanın bir bölümünü kaplayan kayalığın üzerinde bir de kale var. Kale, Endülüs Emevileri döneminde inşa edilmiş.

1407 yılında Emevi yönetiminin sona ermesiyle birlikte bölgedeki Arap etkisi de azalmaya başlamış. Ancak bu etki mimaride varlığını halen sürdürüyor.

Cadiz'e 157 kilometre uzaklıkta yer alan bu tarihi kasabada Emevi ve İspanyol mimari özelliklerinin etkisi günümüze kadar ulaşmış durumda.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!